Atrakcyjność banku prywatnego

17 lutego 2021

Prywatne banki od dawna są otoczone atmosferą prestiżu. Ale czy świadczona przez nich usługa jest warta dodatkowych kosztów?

Jeśli poproszono cię o wyobrażenie sobie prywatnego banku, przychodzą na myśl marmurowe sale, podziemne sklepienia, ściszone głosy i być może szwajcarskie akcenty. Dzisiejsze banki prywatne są oczywiście bardziej zaawansowane technologicznie, ale powody, dla których ludzie korzystają z banków prywatnych, nie zmieniły się znacznie na przestrzeni lat. Niektórzy mogą korzystać z prywatnego banku, ponieważ uważają go za prestiżowy; niektórzy mogą chcieć usługi wysokiej klasy; podczas gdy inni lubią postrzeganą dyskrecję.

Jak sugeruje słowo „prywatny, tego typu banki od dawna cieszą się opinią osób zajmujących się prywatnością i tajemnicą. Chociaż wiele z tego uległo zmianie od czasu zmiany kulturowej w kierunku bardziej przejrzystego systemu bankowości cyfrowej, niektóre banki pozostają ściśle prywatne. Jak powiedział mi specjalista od PR w jednym ze znanych banków, „natura dyskretnych relacji, jakie mamy z naszymi klientami, oznacza, że ​​nie ujawniamy informacji o poziomie zamożności lub usług, a zatem „nie chcemy pojawiać się w Twoim artykuł. Ale czy bycie klientem w prywatnym banku jest warte wysokich opłat, czy jest to po prostu podatek od snobizmu?

Bankowość dla zamożnych

Granice bankowości prywatnej mogą być trudne do określenia. W najbardziej tradycyjnym sensie banki prywatne to niezależne banki, które pierwotnie były prowadzone przez rodzinę i zostały założone w XVII lub XVIII wieku, takie jak Weatherbys czy C. Hoare & Co. Ale obecnie wiele znanych banków, takich jak Lloyds, HSBC i Barclays świadczyć usługi „premium banking lub „private banking.

Jednak to, co łączy te prywatne banki, to wymóg posiadania przez klientów określonej kwoty pieniędzy. W Brown Shipley klienci prywatni muszą mieć „aktywa do zainwestowania, co oznacza pieniądze, które nie są zablokowane w głównym miejscu zamieszkania w wysokości co najmniej 500 000 GBP. W Arbuthnot Latham musisz mieć majątek, który można zainwestować, przekraczający 1 milion funtów. Klienci Coutts muszą zainwestować lub zdeponować około 1 miliona funtów lub zarabiać pół miliona rocznie.

W oddziałach bankowości prywatnej głównych banków próg jest niższy. Aby zakwalifikować się do HSBC Premier, musisz mieć oszczędności lub inwestycje w wysokości co najmniej 50 000 GBP w HSBC w Wielkiej Brytanii; lub roczny dochód w wysokości co najmniej 100 000 GBP w połączeniu z hipoteką w wysokości co najmniej 300 000 GBP lub innym produktem wykupionym w ramach usług doradztwa finansowego. W Lloyds klienci mają zazwyczaj co najmniej 250 000 funtów oszczędności, inwestycji lub osobistych emerytur lub jedyny roczny dochód w wysokości co najmniej 250 000 funtów.

Jeśli rozważasz wizytę w banku prywatnym, warto wiedzieć, jakiego poziomu usług możesz się spodziewać. Niektóre banki prywatne, takie jak Brown Shipley i Arbuthnot Latham, oferują szeroki zakres usług doradczych, w tym porady dotyczące efektywnych podatkowo inwestycji, planowania podatku od spadków i majątku, emerytur i zarządzania inwestycjami. „Korzystamy z prognozowania przepływów pieniężnych, aby pokazać klientom, w jaki sposób będą w stanie sfinansować swoją przyszłość – mówi Liz Bottomley z Arbuthnot, zapytana, jak wypada to w porównaniu z usługami prywatnymi dużych banków. „Spędzamy czas z naszymi klientami, aby naprawdę ich poznać i nadal oferujemy osobistą obsługę na wysokim poziomie przez cały czas trwania naszej relacji. Nie jesteśmy ograniczeni przez podejście polegające na zaznaczaniu pól.

Banki prywatne: Four Seasons a Premier Inn

Dla niektórych atrakcyjność bankowości prywatnej tkwi w innych korzyściach. „Klienci lubią być w klubie – mówi Stuart Newey, szef banku w Coutts, porównując bank do klubu członków prywatnych. Bank zaczyna organizować więcej wydarzeń, podczas których klienci mogą współpracować w sieci. Firma Coutts została założona w 1692 roku i zapewnia rodzinie królewskiej usługi bankowe od czasów panowania królowej Anny, chociaż, jak podkreśla Newey, „mamy sieć przedsiębiorców, a nie tylko członków rodziny królewskiej. Dziś Coutts jest częścią grupy RBS. Świadczy usługi bankowe, pożyczkowe i inwestycyjne, w tym możliwości inwestowania na wczesnym etapie oraz usługi majątkowe związane z podatkiem od spadków, filantropią i prowadzeniem rodzinnej firmy. Bank zapewnia także edukację finansową dzieciom klientów, bo „80% majątku niet dotrzeć do trzeciego pokolenia , mówi Lenka Setkova, szefowa Coutts Institute.

Nic dziwnego, że usługi Coutts są skierowane do określonego rodzaju klientów. Na przykład: „Jeśli klient kupuje samochód w salonie, nie stanowi to problemu, wyjaśnia Newey w przeciwieństwie do banków detalicznych, które mają większe ograniczenia, jeśli chodzi o transakcje na duże kwoty. Podobnie, jeśli klienci podróżują, nie muszą dzwonić do banku, aby ostrzec Coutts, że wyjeżdżają za granicę. Kolejną zaletą jest to, że Coutts z łatwością radzi sobie ze złożoną historią finansową klientów. Newey twierdzi, że w banku detalicznym „masz takie same profile oszustw i korzystasz z tych samych linii telefonicznych, co wszyscy inni. W Coutts algorytm online rozpoznaje, czy to klient korzysta z bankowości internetowej na podstawie sposobu korzystania z klawiatury, sposobu przesuwania i języka, w jakim jest ustawiony jego telefon. Jak ujął to Newey,opisując różnicę między głównymi ulicami a tradycyjnymi prywatnymi bankami, „Premier Inn i Four Seasons zapewniają łóżko, w którym można spać, ale ten drugi wie, jakie ustawienia lubicie.

Wraz ze wzrostem zakresu usług bankowości prywatnej rosną również opłaty. To powiedziawszy, opłaty są bardzo zróżnicowane w całej branży, mówi Lee Goggin z FindaWealthManager.com. Niektóre banki pobierają 1,75% zarządzanych aktywów, mówi Goggin. Chociaż nie jest to poziom okazyjny, może być znacznie niższy, niż mógłby zostać naliczony „przez niezależnego doradcę finansowego, który często zleca zarządzanie portfelami zarządzającemu majątkiem, a następnie pobiera sporą premię za ich rady , on mówi. Niestety, nie jest łatwo porównać koszty. Wiele prywatnych banków określa opłaty tylko na podstawie wniosku i nie ma „witryn porównawczych dla bankowości prywatnej. Jednak jako przykład tego, czego można się spodziewać, na bardziej podstawowym poziomie, w przypadku „jedynej relacji bankowejw Coutts możesz spodziewać się rocznej taryfy w wysokości 900 GBP, pobieranej kwartalnie, podczas gdy C. Hoare & Co. pobiera 60 GBP miesięcznie za każdy posiadany rachunek bieżący, chociaż opłaty te można znieść, jeśli posiadasz więcej niż określoną kwotę minimalną z danym bankiem.

Do akcji wkraczają banki przy głównych ulicach

Nawet jeśli zdecydujesz się po prostu skorzystać z usługi bankowości prywatnej jednego z głównych banków, oczekuje się, że nadal uzyskasz lepszą obsługę, niż gdybyś wpadł do oddziału w porze lunchu, aby zapłacić rachunek. Na przykład w HSBC otrzymujesz „dedykowanego doradcę. W Lloyds jest to „doradca, który może pomóc klientom w sporządzeniu planu finansowego, udzielając porad w obszarach, w tym inwestycji, planowania emerytury, majątku i podatku od spadków.

Banki Challenger również przeszły do ​​sektora bankowości prywatnej. Metro oferuje usługi bankowości prywatnej osobom posiadającym 1 mln funtów aktywów lub pożyczki w banku, które mogą obejmować kredyt hipoteczny. „Nie zajmujemy się doradztwem inwestycyjnym ani sprzedażą ubezpieczeń – mówi Julie Barnsley, szefowa bankowości prywatnej w Metro. „Robimy po prostu bankowość, która obejmuje rachunki bieżące, oszczędności, kredyty hipoteczne i pożyczki, w połączeniu z „staroświecką obsługą relacji. Jej menedżerowie są rekrutowani z innych banków prywatnych, a każdy z nich ma około 40–60 klientów. W przypadku przedsiębiorcy menedżer może nadzorować swoją bankowość osobistą i rodzinę, obrót biznesem oraz udzielanie kredytów na portfel nieruchomości.

To z pewnością brzmi daleko od anonimowego traktowania i czasami zniekształconych odpowiedzi, które otrzymuję jako normalny klient w moim banku. Najbliżej traktowania premium był moment, kiedy mój doradca hipoteczny spóźnił się 30 minut na wizytę i obiecał mi butelkę wina i czekoladki jako przeprosiny. Nigdy nie przybyli.

Czy więc powinieneś skorzystać z prywatnego banku?

Jest to prawdopodobnie kluczowa atrakcja relacji między bankiem prywatnym. Rzeczywiście, kiedy ankieta Deloitte z 2015 r., W której wzięły udział banki prywatne i osoby zarządzające majątkiem, zapytała, co najbardziej odróżnia ich instytucję od innych w ciągu najbliższych pięciu lat, przytłaczająca większość odpowiedziała: „relacje z klientami. „W wielu przypadkach, kiedy klienci opuszczają instytucję, dzieje się tak z powodu braku zrozumienia z opiekunem klienta, a nie wyników inwestycyjnych – czytamy w ankiecie. Jeśli więc szukasz osobistego menedżera do spraw swoich finansów, punktu kompleksowej obsługi finansowej lub chcesz nawiązywać kontakty podczas wydarzeń dla klientów za pośrednictwem swojego banku, to bankowość prywatna może być dla Ciebie, pod warunkiem, że możesz sobie na to pozwolić. Ale w przeciwnym razie te usługi mogą być niepotrzebnie drogie. Jeśli podejmiesz bardziej praktyczne podejście do swoich finansów,lub jeśli niski koszt jest Twoim głównym priorytetem, może lepiej go przegapić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy