Firma Volkswagen Poznań stara się o szansę produkcji kamperów California XXL. Opracowane na bazie Craftera auta byłyby produkowane po fabryce we Wrześni. Przy przyszłości tamtejszy zakład dzierży być też miejscem występowania elektrycznej wersji Crafterów.

Nowy, koncepcyjny kamper od Volkswagena został zaprezentowany kilka tygodni temu na odbywających się w Dusseldorfie jarmarkach caravaningowych.

- Ciekawość klientów tym pojazdem stało się bardzo duże; auto wzbudziło duże emocje. Kolejka chętnych do tego, by wsiąść do kampera i zajrzeć do środka była niesłychanie długa - mówi prezes VWP Jens Ocksen.

Koncepcyjne auto Volkswagena stało się jedną z ważniejszych premier, trwających na przełomie sierpnia i września, targów po Dusseldorfie.

- Będę zabiegał o to, żebyśmy te kampery mogli produkować we Wrześni. Decyzja po tym zakresie jeszcze odrzucić została podjęta. Wiadomo, że taki pojazd chciałoby konstruować wiele zakładów, także nasza profesjonalna fabryka w Hanowerze, ale byłoby świetnie, gdybyśmy robili go u siebie a mianowicie podkreślił Ocksen.

Dzięki temu, że Volkswagen California XXL został zbudowany na bazie Craftera, a nie - jak poprzednie wersje Californi - na bazie Transportera, kamper jest zdecydowanie potężniejszy i pojemniejszy.

Jego długość sięga 6 metrów, ale auto w partii mieszkalnej zostało wydłużone do odwiedzenia ponad 6, 2 metrów. Wysokość pojazdu to 2, 9 m (w środku 2, 2 m), zaś szerokość ponad 2 m. Wnętrze mieści m. in. sypialnię z pełnowymiarowym łóżkiem, sypialnię dla dzieci ponad kabiną kierowcy, a również kuchnię, łazienkę z WC i połączoną z wnętrzem kabinę kierowcy.

Fabryka we Wrześni planuje produkcję elektrycznych samochodów

Prezes Volkswagen Poznań powiedział, że fabryka we Wrześni przygotowuje się do współtworzenia e-Crafterów. Docelowo całkowite auto z silnikiem elektrycznym miałoby być budowane przy Polsce.

- To już pewne, że ów pojazd będzie jeździł według drogach, a Volkswagen Poznań będzie brał udział przy tworzeniu tego pojazdu. Pierwszych 1, 5 – 2 tys. elektrycznych Crafrterów częściowo powstanie we Wrześni. Złożone pojazdy, z kokpitem jak i również okablowaniem, pojadą do Niemiec, gdzie zostaną w wymienionych zainstalowane silniki i gdzie gotowe auta przejdą wszystkie testy - dodał Ocksen.

Według niego seryjnej produkcji elektrycznego Craftera można się spodziewać nie uprzednio, niż ok. 2019-2020 r..

Volkswagen Poznań wówczas fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Koncern w Wielkopolsce posiada cztery zakłady. Od momentu ponad dekady w Gdańsku produkowane są modele VW Caddy i VW Transporter. W październiku 2016 r. otwarto nową fabrykę typu Crafter w Białężycach k. Wrześni.