Co to jest raport kredytu hipotecznego? Czym różni się od zwykłego raportu kredytowego?

17 lutego 2021
Category: Twój Raport

Kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, pożyczkodawca lub broker nie sporządza normalnego raportu kredytowego, takiego jak ten, który zostałby wyciągnięty przez pożyczkodawcę samochodowego lub wystawcę karty kredytowej. Zamiast tego wyciągają coś, co nazywa się „RMCR lub raportem kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe. Czym więc jest RMCR i czym różni się od raportu kredytowego dotyczącego odmian ogrodu?

Raport kredytu hipotecznego to raport kredytowy razy trzy! Ponieważ pożyczka hipoteczna jest udzielana na znacznie wyższą kwotę i na dłuższy okres niż większość pożyczek, ryzyko dla pożyczkodawcy jest większe. Dlatego też, aby zakwalifikować się do kredytu hipotecznego, w procesie zawierania umów kredytowych potrzeba więcej informacji niż w przypadku karty kredytowej lub kredytu samochodowego.

Kiedy ubiegasz się o kartę kredytową, pożyczkę na samochód lub pożyczkę studencką, pożyczkodawca sprawdza Twój raport kredytowy i ocenę kredytową z jednej z trzech agencji sporządzających sprawozdania kredytowe: Equifax, Experian lub TransUnion. Inne dane osobowe, takie jak dochody i majątek, mogą zostać zweryfikowane. Podejmowana jest decyzja, czy kwalifikujesz się do otrzymania pożyczki, a informacje te są również wykorzystywane do określenia oprocentowania i warunków pożyczki. Chodzi o to, że ocena jest ograniczona do jednego raportu kredytowego.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny wymaga więcej informacji, a proces akceptacji może zająć kilka tygodni. Kredytodawcy hipoteczni zwykle przeglądają raporty kredytowe ze wszystkich trzech biur kredytowych i uzyskują wyniki od każdego z nich. Jeśli złożysz wniosek ze swoim współmałżonkiem, pożyczkodawca zażąda 3 raportów kredytowych i 3 wyników dla ciebie i tego samego dla twojego współmałżonka, co skutkuje 6 raportami kredytowymi i 6 punktami do przejrzenia przez pożyczkodawcę. Ze względu na ilość wykorzystywanych danych zaangażowane są firmy pośredniczące lub agencje sporządzające sprawozdania dotyczące kredytów hipotecznych. Firmy te otrzymują raporty kredytowe od wszystkich trzech agencji sporządzających sprawozdania kredytowe w imieniu kredytodawcy hipotecznego.

Aby ułatwić przeglądanie raportów, firmy te łączą raporty kredytowe w „potrójny raport, którym jest RMCR, o którym mowa powyżej. Informacje kredytowe ze wszystkich trzech biur informacji kredytowej są łączone w jednym raporcie i podzielone na sekcje. Informacje o zdolności kredytowej są wyświetlane w jednej sekcji z wynikiem z każdego biura informacji kredytowej (są to zwykle wyniki FICO), historia kredytowa w innej, negatywne dane są wyświetlane w innej sekcji, a zapytania i dane osobowe są wyświetlane w osobnych sekcjach . Ten połączony raport kredytowy jest znacznie łatwiejszy do odczytania niż czytanie trzech lub sześciu oddzielnych raportów kredytowych. Kredytodawca hipoteczny przegląda te informacje w ramach procesu ubezpieczenia wraz z Twoimi dochodami, aktywami i zeznaniami podatkowymi.

Nie możesz zamówić tego raportu kredytowego w firmach zajmujących się raportowaniem kredytów hipotecznych, ale możesz poprosić o kopię swojego kredytodawcy hipotecznego, składając wniosek o kredyt hipoteczny. Możesz poprosić o kopie raportu kredytowego od każdej z trzech agencji sporządzających raporty kredytowe bezpłatnie na stronie Annualcreditreport.com, ale nie będą to połączone raporty.

Ponieważ dotyczy to wielu ocen kredytowych uzyskanych przez pożyczkodawcę hipotecznego, zwykle opierają oni swoją decyzję na środkowej liczbie liczbowej. To nie jest tak konserwatywne i nie tak agresywne podejście do ubezpieczania. Mimo to Twoje wyniki powinny być dość podobne, chyba że jeden raport kredytowy różni się znacznie od dwóch pozostałych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy