Czy powinienem sprzedać mój Bitcoin? Eksperci przewidują, co się stanie z ceną – i jak odzyskać gotówkę

17 lutego 2021
Category: Należy Pamiętać

Czytelniczka i emerytka Ann, 80, poprosiła mnie o pomoc po tym, jak starałem się znaleźć w Internecie łatwe do zrozumienia informacje na temat sprzedaży jej Bitcoinów

Więc zorientowałeś się, czym jest Bitcoin – który dla wielu nadal wydaje się science fiction – i miałeś paradę przy zakupie. Chcesz teraz zarobić, ale nie wiesz jak?

To sprawa dla í czytnika i rencista Ann 80. Kupiła 0,029 Bitcoin pod koniec 2017 roku, który posiada aktualną wartość około £ 221. Ale teraz jest „kompletnie zagubiona, jak odzyskać swoje pieniądze.

„Porady są bardzo techniczne i wszędzie kładzie się nacisk na kupowanie, a nie sprzedawanie – mówi. „Jestem zagorzałym emerytem i przydałoby mi się z tymi pieniędzmi.

i’s money newsletter: porady dotyczące oszczędności i inwestycjiNiestety, sprzedaż Bitcoinów nie jest tak prosta. Więc tutaj wyjaśnimy, jak możesz to zrobić, ale najpierw rozważmy, czy powinieneś kupić, czy trzymać…

Bitcoin: Szybka historia

Pierwsza dekada kontrowersyjnej kryptowaluty została zdefiniowana przez boom i kryzys. Jego wartość była dość stabilna do 2016 r., A następnie w 2017 r. Cena wzrosła z poniżej 1000 USD za sztukę (774 GBP) do prawie 20000 USD (15 472 GBP). Następnie w 2018 r. Bańka pękła dla Bitcoina – wahając się na poziomie nieco ponad 3000 USD (2319 GBP) na koniec roku – i kryptowalut jako całości.

Dla tych, którzy zainwestowali we właściwym czasie, w czasach, gdy były to „magiczne pieniądze internetowe, okazało się, że jest to cyfrowe złoto. Bloomberg w grudniu zeszłego roku ogłosił, że jest to „najlepiej działający składnik aktywów dekady, który przyniósł wcześnie inwestorom oszałamiającą stopę zwrotu w wysokości 9 000 000 procent z ceny początkowej.

Odkąd Bitcoin osiągnął szczyt, okazał się notorycznie niestabilny, podatny na silną reakcję na wydarzenia geopolityczne i orzeczenia regulacyjne. Ponadto jego stosunkowo niewielki rozmiar sprawia, że ​​rynek jest bardziej podatny na manipulacje. Rzeczywiście, mówi się, że rekord 2017 r. Został napędzany przez jednego posiadacza Bitcoin, podobnie jak krach w zeszłym roku, który usunął z rynku ponad 10 miliardów dolarów w zaledwie 20 minut.

Według Forbesa, wzrost cen Bitcoinów w 2019 r. (Żargon określający, kiedy ceny rosną lub spodziewany jest wzrost) został wywołany plotkami, które globalne firmy technologiczne, w tym Facebook i Apple, wkraczały w kryptowaluty. W zeszłym tygodniu wartość wzrosła do ponad 10 000 USD, w porównaniu z 7 000 USD zaledwie dwa miesiące temu.

Jak opłacalny będzie Bitcoin w 2020 roku i później?

To jest temat spolaryzowanych opinii.

W tym roku nastąpi boom, zgodnie z prognozami kryptowalut Bloomberga na 2020 rok. Anthony Pompliano, współzałożyciel firmy Morgan Creek Digital zajmującej się zarządzaniem aktywami kryptowalutowymi, opublikował w zeszłym tygodniu na Twitterze, jak uważa, że ​​cena osiągnie 100 000 USD (77 360 GBP) do końca grudnia 2021 r., powołując się na „stałą podaż (jest tylko 21 milionów bitcoinów, które można wydobyć) i „rosnący popyt jako przyczynę.

Historycznie rzecz biorąc, każdy bitcoin o połowę – zaplanowane wydarzenie, które ma miejsce co cztery lata i zmniejsza o połowę nagrodę za wydobycie nowych bloków, a tym samym zmniejsza podaż waluty – wywołało hossę, a wielu ekspertów jest przekonanych, że tegoroczny (prawdopodobnie w maju) będzie miał ten sam efekt, według Coin Rivet.

W dłuższej perspektywie amerykański menadżer majątku Andy Edstrom z WESCAP spodziewa się, że cena wzrośnie prawie 50-krotnie w ciągu następnej dekady, co oznacza, że ​​jeden bitcoin będzie wart oszałamiającej wartości 400000 USD (309440 GBP) do 2030 r.

Jednak wciąż jest wielu, którzy twierdzą, że Bitcoin to bańka, w tym inwestor-miliarder Warren Buffet, który odrzucił go jako „złudzenie, które „przyciąga szarlatanów. Wybitny ekonomista Nouriel Roubini niedawno wpadł w szał na Twitterze, nazywając je „shitcoinami i całą „kryptowalutą oszustwem.

Istnieją również obawy, że wybuch koronawirusa w Chinach może mieć długoterminowy wpływ na działalność wydobywczą sieci Bitcoin, ponieważ znajduje się tam 65 procent jej mocy obliczeniowej.

Zapalony ewangelista kryptowalut i pionier antywirusów John McAfee nazwał Bitcoin „starożytną technologią. Uważa, że ​​jest teraz wiele innych opcji, które są znacznie lepsze. Niektórzy eksperci twierdzą, że Bitcoin może wkrótce zostać nasycony i możemy być świadkami wzrostu Altcoinów.

Nikt nie może dokładnie przewidzieć, co zrobi Bitcoin w przyszłości. Zmienność kryptowalut jest tym, co czyni je kanałami do wielkich wygranych i wielkich strat. Ostatecznie, jeśli chcesz sprzedać teraz, zatrzymaj lub sprzedaj część, a część zatrzymaj, zależy to od twoich indywidualnych okoliczności i twojego stosunku do ryzyka.

Jak sprzedawać

Możesz sprzedawać Bitcoiny za pośrednictwem giełdy, brokera, handlu bezpośredniego lub przeprowadzając transakcję peer-to-peer. Lub możesz wypłacić pieniądze fiducjarne (prawny środek płatniczy rządu) za pomocą bankomatu Bitcoin.

Opłaty transakcyjne

Każda transakcja bitcoin musi zostać dodana do łańcucha blokowego, oficjalnej księgi publicznej wszystkich transakcji bitcoinowych. Robią to górnicy dla zysku. Opłata zależy od tego, ile osób prowadzi transakcje w danym momencie i od rozmiaru danych transakcji.

Górnik łączy transakcję razem z innymi transakcjami w jeden blok, a użytkownicy Bitcoin ręcznie ustalają własne opłaty transakcyjne w swoich portfelach w zależności od tego, jak szybko chcą, aby była ona przetwarzana. Możesz poczekać dłużej, aż w sieci pojawi się mniejsze obciążenie, a górnicy zaczną odbierać transakcje z niższymi opłatami.

Według bitcoinfees.earn.com, średnia opłata transakcyjna w momencie pisania wynosi 0,48 USD (0,37 GBP).

Wymiany

Jeśli kupiłeś i trzymałeś Bitcoin za pośrednictwem dużego uniwersalnego portfela i dostawcy wymiany, takiego jak Coinbase lub Blockchain.com, możesz go sprzedać za pośrednictwem wbudowanej giełdy. To najprostsza opcja.

Sposób naliczania opłat jest różny: niektóre, ale nie wszystkie, przenoszą na Ciebie dokładny koszt transakcji. Coinbase oferuje opłatę procentową – obecnie 1,49 procent w Wielkiej Brytanii – która obejmuje wszelkie koszty transakcji. Dzięki Blockchain płacisz opłatę za transakcję sieciową oraz opłatę za usługę.

Podczas gdy wiele platform oferuje tylko handel kryptowalutami, niektórzy dostawcy pozwalają na wymianę Bitcoinów na waluty fiducjarne, takie jak GBP, w tym Coinbase, Kraken lub Bitfinex.

Niektóre usługi przetwarzają Twoją transakcję szybciej niż inne. Coinbase posiada funkcję „Natychmiastowej wymiany, która pozwala zamienić Bitcoin na gotówkę w ciągu kilku minut.

Często kupujący musi najpierw przedstawić dokument tożsamości, aby udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje.

Uważaj na oszukańcze strony i trzymaj się popularnych, dobrze znanych giełd kryptowalut. Osoby w Wielkiej Brytanii zazwyczaj muszą zarejestrować się w Financial Conduct Authority (FCA). W przypadku firm amerykańskich jest to Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towar.

Sprzedaż większych ilości Bitcoinów

Jeśli chcesz sprzedać dużą ilość Bitcoinów, na przykład 10000 GBP lub więcej, przeprowadzenie transakcji za pośrednictwem zwykłej giełdy kryptowalut może nie być najlepszym sposobem, aby to zrobić, więc możesz rozejrzeć się za lepszą ceną.

Z portfelem Bitcoin możesz iść i znaleźć dowolną giełdę, na której możesz założyć konto i portfel, a następnie wysłać Bitcoiny z istniejącego portfela (pamiętaj, że może to wiązać się z dodatkowymi kosztami).

Alternatywnie, transakcje między poszczególnymi osobami mogą być organizowane peer-to-peer za pomocą stron internetowych i forów, takich jak # bitcoin-otc i LocalBitcoins. Sprzedawcy ustalają własną cenę i typy płatności, które będą akceptować, często PayPal, przelewy bankowe, karty kredytowe, a nawet zimna, twarda gotówka. Zachowaj ostrożność, jeśli sprzedajesz bezpośrednio przypadkowej osobie.

W ostatnich latach pojawiła się coraz większa liczba brokerów pozagiełdowych, którzy specjalizują się w obsłudze transakcji o dużym wolumenie i mogą uniknąć poślizgu (kiedy rynek porusza się przeciwko tobie, zanim transakcja zostanie zakończona).

Bankomaty Bitcoin

Bankomaty i kioski z gotówką Bitcoin umożliwiają kupowanie Bitcoinów za pomocą gotówki lub karty debetowej. Niektóre oferują dwukierunkową funkcjonalność umożliwiającą zarówno zakupy, jak i sprzedaż za gotówkę. W niektórych przypadkach dostawcy bankomatów Bitcoin wymagają od użytkowników posiadania istniejącego konta. Należy pamiętać, że zazwyczaj pobierają one wyższe opłaty transakcyjne, co powoduje, że usługi te są kosztowne. Możesz wyszukać najbliższą maszynę na coinatmradar.com.

Sprzedawanie znajomemu

Kody QR ułatwiają płacenie osobie z aplikacji portfela Bitcoin na smartfonie. Po prostu zeskanuj kod, a on wstępnie wypełni adres Bitcoin odbiorcy i żądaną kwotę płatności. Jeśli sprzedajesz znajomym lub krewnym, muszą oni mieć portfel Bitcoin.

Nie ma opłaty za otrzymywanie bitcoinów, ale oczywiście obowiązuje standardowa opłata transakcyjna, którą możesz ustawić.

Czy muszę płacić podatek?

Dochód z Bitcoin będzie zwykle podlegał podatkowi od zysków kapitałowych lub podatkowi od osób prawnych, stanowy HMRC.

Podatek od zysków kapitałowych należy zapłacić od zysku, jaki osiągniesz ze sprzedaży składnika aktywów, jeśli jego wartość wzrosła, pomniejszonej o kwotę wolną od podatku i wszelkie dopuszczalne wydatki (np. Opłaty).

Osoby fizyczne będą zobowiązane do płacenia podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne od kryptowalut, które otrzymają od swojego pracodawcy jako forma płatności bezgotówkowej lub poprzez wydobycie, potwierdzenie transakcji lub zrzuty lotnicze.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy