System Bitcoin stworzono, by zrewolucjonizować płatności.

Zdecentralizowany system zarządzania, szybkie przetwarzanie płatności i technika oparta na blokach transakcyjnych, które zapewnia Bitcoin, miały na celu obalenie status quo panującego w procesach płatniczych. Jednak możności tego systemu dopiero odkrywamy.

Bitcoin należy do odwiedzenia użytkowników

Platformę Bitcoin wprowadzono przy 2009 r. i od czasu razu stała się sensacją. Zrobił, że można pominąć pula w procesie weryfikacji transakcji. Liczba użytkowników Bitcoin podwaja się, tak jak strategia weryfikacji korzystająca z technologii opartej na blokach transakcyjnych.

Rozpowszechnienie Bitcoin określa, że system nie może stać się kontrolowany przez wrogie obywatelom rządy ani pojedynczą firmę. Nikt nie ma władzy nad Bitcoin, natomiast jakakolwiek zmiana w systemie płatniczym musiałaby być uzgodniona przez większość użytkowników, jak jest niesamowitą odmianą w porównaniu z innymi metodami płatniczymi.

- Bitcoin to udany dowód w sukces konceptu płatności peer to peer, który pozwala na transfer wartości za pośrednictwem internet bez udziału zaufanej strony trzeciej - napisał w notatce do kontrahentów analityk Citigroup Keith Horowitz.

Staje się jasne, że bitcoiny raczej odrzucić zastąpią gotówki czy kart kredytowych. Jego powszechną dostępność ogranicza zbyt wiele barier. Nie oznacza to aczkolwiek, że wprowadzenie Bitcoina jest porażką. Technologia, którą spopularyzowała ta waluta, jest wykorzystywana w innych ciekawych obszarach.

Bitcoin dzierży kilka wad

Okazuje się, że najważniejsza cecha Bitcoin – jego zdecentralizowana natura – jest też jego najogromniejszą słabością.

Zilustrujmy tenże problem na przykładzie.

Wyobraźcie sobie, że przesyłacie pieniądze krewnemu za granicą, ale przypadkiem wstukacie niedobry numer konta. W przypadku necie Bitcoin musielibyście się skontaktować z właścicielem konta, na które omyłkowo przelaliście kwotę jak i również przekonać go do do niej zwrotu. Gdybyście korzystali spośród banku lub karty kredytowej, emitent centralny mógłby wyłożyć całą sprawę i zwrócić wam kwotę, którą pomyłkowo przelaliście.

Poza tym, nawet gdybyście zdołali prawidłowo przesłać krewnemu bitcoiny, musiałby on znaleźć kogoś, jaki zgodziłby się na pierwotnego zamianę na lokalnie użytą walutę.

Zdecentralizowana natura Bitcoin działa wówczas w jego niekorzyść.

Stary system = lepszy system

Dodatkowo, w krajach rozwiniętych emitent centralny często pomaga zredukować zmienność cenową i polepszyć absorpcję pieniądza. Trudno namówić użytkownika, że Bitcoin wydaje się najlepszą formą płatności, gdyż systemy banków i agencji rządowych są równie błyskawiczne i łatwe w użyciu.

- Kiedy porównamy Bitcoin ze scentralizowanymi systemami w sprawach takich jak przesył danych, okres realizacji płatności i regulacje, dochodzimy do wniosku, że scentralizowane systemy wypadają lepiej, i w konsekwencji nie wierzymy, że bazy i sieci kart (Visa/MasterCard) są narażone na zagrożenie - mówi Horowitz.

Wpływ bitcoinów na płatności

Pomimo swoich wad, Bitcoin nie wydaje się być klapą. Uwydatnił kilka kłopotów we współczesnych systemach płatniczych. Trwają też prace ponad wieloma innymi możliwościami wykorzystania technologii, którą spopularyzował Bitcoin.

Dla przykładu, najogromniejsze banki sprawdzają praktyczność inżynierii opartej na blokach transakcyjnych.

Firma badawcza Autonomous Research nazwała ją „przełomem", a Goldman Sachs oświadczył, że technologia ta „stwarza potencjał do zdefiniowania transakcji na nowo".

Szacowany roczny budżet inicjatyw wykorzystujących technologię opartą na budynkach wielomieszkalnych transakcyjnych na Wall Street to 1 miliard dol.

Goldman Sachs opublikował niedawno raport podkreślający rzeczowe użycie technologii bloków pomijając finansami, w tym po aplikacjach dotyczących współdzielonej konsumpcji, na rynku elektrycznym i po nieruchomościach.

- Przełomowe innowacje często biorą się nie z jednej, lecz wielu połączonych technologii a mianowicie powiedział Horowitz.

Bitcoin może okazać się podstawą dla niewiarygodnie szybkich mikrotransakcji, co zrewolucjonizowałoby kilka obszarów technologicznych.

Wyobraźmy sobie streamingowe strony muzyczne, jak Spotify i Apple Music, płacące artyście drobną kwotę każdorazowo, gdy ich utwór jest odtwarzany. To już się przebieg zdarzeń, ale odbywa się można i trudno prześledzić tok.

Wyposażenie bazy muzycznej w technologię podobną do odwiedzenia Bitcoin umożliwiłoby artystom przyjmowanie zapłaty natychmiast w momencie odsłuchania ich dzieła, a taki system mógłby teoretycznie sprawdzić się w wszelkim serwisie streamingowym.

Bitcoin w każdym domu

Bitcoin dzierży też ciekawe zastosowania w Internecie rzeczy. Ponieważ coraz więcej przedmiotów codziennego użytku łączy się z siecią, szansę mikropłatności wzrasta.

Wyobraźcie sobie waszą suszarkę do odwiedzenia włosów, lodówkę i system klimatyzacji komunikujące się ze sobą i z siecią elektryczną co do zużycia prądu. Zdecentralizowany system w stylu Bitcoin mógłby pozwolić tym urządzeniom na wzajemne porozumiewanie się. Zamiast łączyć się z centralnym węzłem, wyekwipowania te mogłyby wymieniać się danymi.

Możliwe zastosowania technologii Bitcoin są w teorii nieskończone i dopiero startują być wprowadzane.

Tagi: bitcoin Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie