Czy krajową branżę VC łatwo ująć na rozmowę o tym, jak wydają pieniądze i jakimi kwotami dysponują? Weryfikuje to fundacja Startup Poland, a my przekonamy się o tym z początku czerwca, gdy ukaże się główny w historii raport na temat kondycji polskich kasy venture capital, czyli ludzi, które inwestują w startupy. Jego premiera odbędzie się 8 maja podczas rady Infoshare. W badaniu, które będzie opisywał, wzięło wkład ok. 70 aktywnych kapitałów, czyli ponad połowa naszego rynku.

Raport będzie nazywał się "The Golden Book of Venture Capital in Poland 2019", czyli "Złota księga venture capital w Polsce 2019" i zostanie wydany w języku angielskim. O najważniejszych wnioskach z raportu będzie można przeczytać też w Business Insider Polska.

Startup Poland zapytał działające przy Polsce fundusze VC metrów. in. o to, którym kapitałem dysponują, w ile spółek zainwestowali, ile zrobili exitów (wyjść z lokaty – red. ), które to przeprowadzili koinwestycje i z kim oraz jaka jest ich średnia wartość rundy inwestycyjnej.

Raport nt. polskich funduszy venture capital w Polsce

– Zarówno startupom, ale również tym, którzy inwestują w fundusze VC, przede wszystkim z zagranicy, brakuje miarodajnych, kompleksowych danych empirycznych – tłumaczy Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland. – Ci, którzy z obczyzny robią "due diligence" naszych inwestorów, bazując na ogólnodostępnych danych, otrzymują dość szary obraz rynku. Cierpi w tym polska marka technologiczna i to, jak jesteśmy postrzegani za granicą jako ekosystem technologicznej przedsiębiorczości. Tymczasem taka wiedza o VC służy całemu ekosystemowi: funduszom instytucjonalnym, prywatnym LP (inwestującym w VC – red. ), którzy rozważają lokatę kapitału, startupom, które wyszukują inwestorów oraz samym funduszom VC, chcącym porównać się z rynkiem. Pod tym względem venture capital nie zaakceptować różni się od futbolu - cały ekosystem klubów, piłkarzy, kibiców i interesu potrzebuje danych o meczach i golach. Dotychczas problemem rynku VC przy Polsce było to, hdy nikt takich danych w systematyczny sposób nie zbierał i nie publikował przy międzynarodowym języku biznesu – dodaje Krysztofiak-Szopa.

Przekonuje, że wcale nie wydaje się być tak, że nie posiadamy czym się chwalić, bowiem np. wzrosła liczba zespołów deklarujących prowadzenie inwestycji VC.

– W przeszłym roku mówiliśmy o 80 funduszach, a w bieżącym widzimy ich o więcej niż połowę więcej. Mamy obecnie kilka całkiem rozsądnych, jakim sposobem na polskie standardy, kasy inwestujących wyłącznie kapitał osobisty - bez wsparcia z rządowych programów PFR Starter czy Bridge Alfa. Natomiast skoro rynek, patrząc "na oko", dojrzewa, to ciekawiło nas, aby to skwantyfikować. Ile faktycznie wynosi rynek transakcji VC w Naszym kraju na przestrzeni ostatnich trzech lat? Czy mamy coraz to wyższe kwoty inwestycji? Które fundusze mają najwięcej spółek portfelowych i najwięcej kasy? Którzy są prywatni, natomiast którzy publiczno-prywatni? – tłumaczy Krysztofiak-Szopa.

The Golden Book of Venture Capital in Poland

Przez pierwszy miech od premiery raport osiągalny będzie za darmo, potem jednak trzeba będzie za niego zapłacić. Prezes Startup Poland tłumaczy, że nie chodzi tutaj o pomocniczy zarobek, a "edukowanie ekosystemu, że wiedza ekspercka kosztuje".

Z raportu dowiemy się też m. in., w jakich branżach zajmują się fundusze VC i jakie trendy inwestycyjne przewidują. Startup Poland stworzy również dwa małe rankingi: pięć największych polskich kapitałów oraz pięć największych rund inwestycyjnych na polskim rynku.

– Nakłoniliśmy kilkanaście polskich funduszy do współfinansowania projektu, co pokazuje, iż środowisko rzeczywiście dojrzewa i dostrzega potrzebę upowszechniania najkorzystniejszych praktyk na tym branży – ocenia Krysztofiak-Szopa.