Inspekcja pracy uznała, że sklep sieci Biedronka w Świeciu w niedzielę 18 marca działał nielegalnie, bowiem zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, winien być zamknięty. Jeronimo Martins Polska uważa jednak, iż sklep znajduje się dzięki dworcu, więc mógł owego dnia działać.

Zgodnie z ustawą ograniczającej wymiana handlowa w niedziele, sklepy funkcjonujące na dworcach są zwolnione z zakazu handlu tegoż dnia. W ustawie zapisano, że zwolnienie to odnosi się do "bezpośredniej obsługi podróżnych", jak jest dość nieprecyzyjnym sformułowaniem. Przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy na konferencji prasowej 6 marca br. podała jednak, że np. sklep Biedronka umiejscowiony na dworcu Warszawa Centralna, będzie mógł być aktywny w każdą niedzielę.

W pierwszą niedzielę spośród zakazem handlu, czyli 11 marca br., klienci zdołali robić zakupy w sklepach Biedronki zlokalizowanych na pięciu dworcach kolejowych (Warszawa Centralna, Stolica polski Wschodnia, Kraków Główny, Poznań Główny i Grudziądz). 18 marca firma otworzyła nadal dwie placówki: na dworcu Wrocław Główny oraz dworcu autobusowym PKS po miejscowości Świecie, w woj. kujawsko-pomorskim.

Inspekcja roboty nie miała dotąd uwag co do działania po niedziele niehandlowe Biedronek na dworach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie. Jednakże w przypadku placówki przy Świeciu, inspektor pracy uznał, że sklep w niedzielę 18 marca działał wbrew obowiązującym przepisom. Jego zdaniem, budynek, w którym on się mieści, odrzucić jest dworcem PKS.

Na budynku szyld PKS. W środku bez kas i poczekalni

- To, że wisi tam taki szyld, bo ktoś go zapomniał zdjąć 20 lat temu nie znaczy, że to PKS. Nie ma w tamtym miejscu kas biletowych, poczekalni i dyspozytorni. Jest za to informacja, że bilety można kupić u kierowcy, a pasażerowie na zewnątrz czekają na swoje autobusy. Wedle ustawy, Biedronka w Świeciu powinna więc być zamknięta - mówi Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Robocie w Bydgoszczy w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Dziennik. pl napisał, hdy protokół z kontroli pozostał podpisany przez przedstawiciela Jeronimo Martins Polska. Właściciel Biedronki nie zgadza się jednakże z jej wynikami.

- W naszej weryfikacji obiekt, w którym (sklep - przyp. ) się znajduje, spełnia określone po ustawie wymogi dworca, w tym przypadku autobusowego. Jednakże do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia statusu tego budynku w dialogu z właściwymi instytucjami publicznymi, sklep w tej lokalizacji w kolejne niedziele objęte zakazem handlu pozostanie nieczynny - mówi Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w JMP.

W niedzielę 8 04 wspomniany sklep w Świeciu był zamknięty.