Christian Kern, kanclerz Austrii nie darzy sympatią globalnych koncernów. W minionym wywiadzie dla gazety "Der Standard" mówił tak: "Każda wiedeńska kafejka, każde stoisko z kiełbasą płaci po Austrii więcej podatków niźli międzynarodowe korporacje, takie jak na przykład Amazon czy Starbucks". Chwilę później przeszedł do wyliczeń, a te rzeczywiście istnieją piorunujące.

Kanclerz, który to wywodzi się z centrowo-lewicowej Socjaldemokratycznej Partii Austrii nie przebierał w słowach. Podług niego Amazon w 2014 r. zapłacił 1, 4 tys. euro podatku dochodowego.

Austria mówi "dość"

Kern zapowiedział w wywiadzie, iż firmy pokroju Facebooka bądź Google'a będą płacić lepsze podatki w Austrii, oraz że niezbędne są świeże regulacje przepisów, które systemowo ukrócą proceder unikania wyższych stawek.

Stwierdził, iż Google zarobił w Austrii ok. 200 mln euro a Facebook ponad 120 mln euro. - Bardzo mało z tych pieniędzy pozostało w własnej gospodarce - przyznał kanclerz.

Kern chwali Komisję za karę dla Apple

Christian Kern skrytykował także tego typu państwa jak Irlandia, Holandia, Luksemburg czy Malta zbytnio to, że "podkopują solidarność ekonomiczną Europy", oferując koncernom znacznie niższe stawki podatków dochodowych i tym samym pomagają dywanom optymalizować koszty.

Dlatego też, jak akcentuje Kern, dobrze się stało, że Komisja Europejska (KE) nałożyła gigantyczną karę na Apple za kreatywną księgowość.

Pod koniec sierpnia KE ustaliła, że Apple musi zapłacić Irlandii 13 mld euro zaległego podatku, gdyż firma naliczała go na bardzo zaniżonych stawkach, uiszczając zaledwie ułamek swoich prawdziwych zysków.

Apple ramię w ramię z Irlandią

Wydatnie pomogły w niniejszym irlandzkie władze, które zawarły z amerykańską spółką niezgodne z prawem porozumienia przy 1991 r. i dwa tysiące siedem r.. To najwyższa owego rodzaju kara w opowieści UE.

Foto: Komitet Europejska Struktura podatkowa Apple w UE

Od 2003 r. stawka wynosiła 1 proc., an od 2014 r. - 0, 005 proc. Tymczasem powinna być w stopniu 12, 5 proc.

Jak oznajmiła później Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji:

Kraje członkowskie nie mogą przyznawać zniżek podatkowych wybranym firmom. To nielegalne w świetle unijnych przepisów.

Tim Cook, prezes koncernu, po decyzji KE napisał list otwarty, w którym twierdził, hdy władze w Brukseli próbują "napisać historię Apple w Polsce na nowo" i odżegnywał się od stawianych zarzutów.

Europejskiego stanowiska w tej sprawie bronił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, tłumacząc, że decyzja UE była oparta na "faktach i przepisach oraz nie była wymierzona w USA".

Tagi: Apple Amazon Starbucks Komisja Europejska przyczynki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie