Parafrazując klasyka: źle się przebieg zdarzeń w państwie brytyjskim. Funt, waluta mocna i poniekąd niepodatna na skrajne rozchwiania, traci ostatnio mocno w wartości do wszystkich trzydziestu najważniejszych walut na kuli ziemskiej.

Obecnie za konkretnego funta musimy zapłacić pięć, 38 zł. To aż o 21 groszy mniej niż jeszcze dwa tygodnie temu. Co takiego stało się, że inwestorzy grają na deprecację brytyjskiej waluty? Odpowiedzi należy szukać przy Brukseli i w danym Londynie.

Funt zajduje się teraz na poziomach z grudnia 2014 r.

Foto: Investing. com

To bardzo duży spadek. Od momentu początku tego roku brytyjska waluta osłąbiła się na temat ponad 7 proc. Dzięki przełomie listopada i grudnia 2015 r. kosztowała jeszcze ponad 6 zł (spadek o blisko 10 proc. ).

Foto: Stooq. pl

Przyczyn należy szukać przy Brukseli i w Londynie. - W kontekście funta ataki w sercu Europy poddają pod wątpliwość stabilność Starego kontynentu i bezpieczeństwo przy pozostaniu w jej szeregach, jak jest wodą na młyn dla optujących za opuszczeniem Wspólnoty. Podobnie, krytyka budżetu ze strony agencji ratingowych obniża zaufanie do nawołujących do pozostania w Unii Premiera Camerona i Sekretarza Skarbu Osborne’a - twierdzi Business Insider Polska Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

Według eksperta, sondaże opinii publicznej dają niejednoznaczne wyniki, co dodatkowo podnosi niepewność na rynkach. Jeśli Wielka Brytania opuściłaby Wspólnotę, wycena funta poleciałaby na łeb dzięki szyję.

Czy uwzględniając na notowania brytyjskiej waluty możemy więc sądzić, iż powiedzenie Brukseli "NIE" za pośrednictwem Londyn jest nieuknione? Sawicki przestrzega przed takim myśleniem.

- Brexit wciąż nie powinien być rozważany jako nieunikniony, ale to nie powstrzyma brytyjskich przedsiębiorców i instytucji finansowych poprzednio zabezpieczaniem się przed potencjalnym załamaniem funta. To wydaje się być główna siła stojąca zbyt sprzedażą funta w minionych tygodniach, dodatkowo podsycana poprzez kapitał spekulacyjny. Sądzimy, hdy proces zabezpieczenia przez inwestorów ekspozycji na Wielką Brytanię jeszcze się nie zakończył, co podtrzyma presję na brytyjską walutę i uczyni ją szczególnie wrażliwą w wahania sondaży - tłumaczy analityk TMS Brokers.

W ostatnich sondażach wrogowie i zwolennicy pozostania w UE idą prawie łeb w łeb. Referendum w tej sprawie przewidziane jest na 23 czerwca tego roku. Do tego czasu może wydarzyć się jeszcze wszystko.

Porównaj najlepsze oferty zamiany walut w kantorach netowych, uwzględniając wszystkie koszty umowy tj. bieżące kursy walut obcych, marże kantorów, koszty przelewów międzybankowych.