Jeżeli ktoś nadzoruje twoje wydatki i zakazuje ci wydawania własnych pieniędzy lub odbiera ci je i sam nimi rozporządza może to oznaczać, hdy jesteś ofiarą przemocy finansowej. Shannon Thomas, autorka lektury "Exposing financial abuse: when money is a weapon" opowiada historie ludzi, jacy nie mieli najmniejszego oddziaływania na to, co dzieje się z ich pieniędzmi i obnaża mechanizmy funkcjonowania tego rodzaju manipulacji.

Jedna z kobiet, z jakimi Shanon Thomas rozmawiała, przygotowując swoją książkę "Exposing financial abuse: when money is a weapon" była do tego stopnia kontrolowana za pośrednictwem swojego męża pod względem finansowym, że jedyny posiłek po ciągu dnia, na który mogła sobie pozwolić, był puszką groszku konserwowego. Resztkę zarobionych przez nią gotówki trzymał jej partner. Inna kobieta musiała przez całą ciążę spać na materacu, ponieważ jej mąż, zarabiający 8 tys. dolarów co miesiąc, mówił, że nie dziać ich na łóżko.

Autorka, nim zaczęła fuchę nad książką, znała wyobrażenie przemocy finansowej z terapeutycznego punktu widzenia. Jednak według rozmowach z 450 osobami, które rzeczywiście były ofiarą tego rodzaju przemocy, klarowna, jak mało tak faktycznie wiemy na ten temat. Przemoc finansowa może przybierać najróżniejsze postaci i jak wiele ludzi, tyle odmian manipulacji. Jak powiedziała w rozmowie z Business Insiderem:

Zadawałam podobny zestaw analizowań, które dotyczyły sposobów oszukiwania partnerów, spełniania podstawowych potrzeb itd., ponieważ myślałam, iż wszystkie takiego historie mogą mieć wspólną płaszczyznę.

Byłam zaskoczona, na jak dużo sposobów może się przejawiać przemoc finansowa. Sądziłam, iż większość opowieści będzie dotyczyła miejsc pracy, wykorzystywania poprzez szefów czy partnerów pieniężnych. Jednak większość historii dotykała sfery prywatnej.

Przemoc finansową nie zawsze stosuje żywiciel rodziny

Tym, co w szczególności zaskoczyło Thomas podczas rozmów z bohaterami jej lektury, było to, w jakim sposobem zakamuflowany sposób często funkcjonują osoby, które stosują siła finansową. Usłyszała wiele opowieści wpisujących się w zwykły schemat: jeden z współpracowników zarabia o wiele więcej i dzięki władzy finansowej kontroluje życie drugiej osoby. Jednak część opowieści była zupełnie innego rodzaju, np. jeden z członków dzinki nie pracował, oszukiwał partnera, że szuka zajęcia, jednakże zerował na jego lub jej zarobkach przez rozwlekły czas.

- Myślimy o kimś, kto używa przemoc finansową, że wówczas osoba, która posiada władzę w postaci większego konta bankowego, kimś, kto dominuje, dzięki posiadaniu pieniędzy. Tymczasem ma możliwość być zupełnie odwrotnie a mianowicie opowiada Shanon Thomas.

Przyjmuje się też, hdy ofiarami przemocy finansowej najczęściej padają kobiety. Nie zawsze, bowiem wiele historii, które usłyszałam od mężczyzn, obrazuje panie w rolach sprytnych manipulantek, które potrafią zatajać własne zarobki, po wówczas, by przejmować pieniądze swych partnerów i wydawać hałasuje na własne potrzeby.

Przemoc finansowa to długie się upokorzenia

Historie, które Shanon opisuje, mogą wywołać przerażenie. Osoby będące ofiarami przemocy finansowej często są traktowane przez partnerów okrutnie. Odwiedza, że całe rodziny istnieją poszkodowane z powodu działań manipulatora, który odmawia swoim bliskim praw do spełniania ważnych potrzeb. Autorka przywołuje legendy ludzi, którzy, prosząc o pieniądze na jedzenie, wiedzą już od swoich partnerów stek wyrzutów odnośnie tematu fatalnej kwestii finansowej rodziny, wręcz skrajnej biedy. Tymczasem okazywało się, że na kontach bankowych takie osoby mają nazbierane setki tysięcy dolarów.

- Takie osoby potrafią sprawić, że ich partnerzy odczują się winni, że pytają o pieniądze na rzeczywiście podstawowe rzeczy, np. środki higieniczne, podczas gdy "ich na to nie stać". W zamian więc kupić potrzebne sprawy, próbują obejść się z brakiem nich, co wiąże się z upokorzeniem, utratą inspekcji nad własnym życiem, poczuciem utraty człowieczeństwa. Często to wszystko dzieje się zbyt zamkniętymi drzwiami i nikt inny o tym nie ma świadomość. Dlatego nie zdajemy osobiście sprawy, jak bardzo cierpią ofiary przemocy finansowej, gdyż mało kto o tym opowiada. Trudno im się do tego przyznać, ponieważ są tak zmanipulowane, hdy się wstydzą, jakby to była ich wina a mianowicie podkreśla Shanon Thomas.

Wszystko sprowadza się do odwiedzenia kontroli

Część przypadków stosowania przemocy finansowej wiązała się wraz z uzależnieniem osoby ją stosującej - ograniczała potrzeby osobistej rodziny, by wydawać na hazard, narkotyki czy trunek. Jednak, jak podkreśla Thomas, najczęściej osobami stosującymi siła finansową są ludzie, którzy wykorzystują też inne rodzaje przemocy (finansową, seksualną). Są uzależnieni od sprawowania kontroli.

- Zmanipulowanie osoby do tego stopnia, że nie istnieje najmniejszego wpływu dzięki to, co dzieje się z jego pieniędzmi, świadczy o tym, że doszło do całkowitego prania mózgu tej osoby - przekonuje autorka książki.

Jak tłumaczy Thomas, mamy tutaj do czynienia z tak ścisłą kontrolą, że jakiś człowiek nie ma absolutnie zero do powiedzenia w najdrobniejszych sprawach codziennego życia. Jednostka stosująca przemoc finansową decyduje w ten sposób, jak jej małżonek wygląda, czego używa do umycia się, co zje i czy w ogóle zje danego dnia.

Thomas przekonuje, że aby przemoc finansowa zaistniała w pełni, związek między ludźmi musi być już dzięki pewnym etapie zaangażowania. Przeważnie rodzi się ona już w paroletnich związkach. Z kolei pierwsze symptomy tendencji do takich zachowań można dostrzec u partnera już na początku relacji. Najczęściej aczkolwiek ofiary orientują się, hdy są pod ścisłą kontrolą finansową swojego męża bądź żony, dopiero gdy już zupełnie nie mają wpływu na swoje życie.

Sygnały, które świadczą na temat tym, że możesz paść ofiarą przemocy finansowej

Znaki, które powinni zapalić w polskiej głowie czerwone światło to zachowania, które zupełnie odrzucić pasują do sytuacji finansowej osoby, która przekroczyła dwadzieścia. rok życia. Jeśli np. nasz partner bez spacji pożycza pieniądze, nie zdoła znaleźć sobie pracy, musimy czuć się zaalarmowani. Podobny niepokój powinno wzbudzić przy nas to, że osoba nam bliska wypytuje naszą firmę szczegółowo o ceny towarów, które kupiliśmy za osobiste pieniądze i potrafi wypominać nam najdrobniejsze wydatki.