Jakie informacje są potrzebne do przelewu?

17 lutego 2021

Przelewy bankowe to skuteczny sposób wysyłania elektronicznych środków do osób i organizacji na całym świecie. Zwykle są preferowaną opcją podczas przesyłania dużych kwot pieniędzy, zwłaszcza gdy nadawca i odbiorca nie są lokalni. Istnieją różne metody wysyłania przelewów. Obejmują one przelewy bankowe, sklepy z przelewami, takie jak Western Union, lub internetowe usługi przekazów pieniężnych. Koszt i szybkość przelewu zależą od wybranej metody dostawy. Rodzaj wymaganych informacji będzie się również różnił w zależności od usługi przelewu.

Jakie informacje o przelewie są wymagane do transakcji między bankami?

Banki to jedna z najbezpieczniejszych metod przesyłania przelewów. To powiedziawszy, mogą być wolniejsze i droższe niż inne usługi przekazów pieniężnych, zwłaszcza jeśli wysyłasz międzynarodowy przelew bankowy. Aby wysłać przelew bankowy, zazwyczaj będziesz proszony o podanie następujących informacji:

  • Imię i nazwisko odbiorcy
  • Imię i nazwisko nadawcy
  • Numer telefonu odbiorcy
  • Numer telefonu nadawcy
  • Adres odbiorcy
  • Nazwa i informacje o banku odbiorcy
  • Odbiorca sprawdza informacje o koncie

Możesz wypełnić te informacje za pomocą formularza online lub w lokalnym oddziale.

Do przelewów krajowych w Stanach Zjednoczonych potrzebne będą zarówno numery rozliczeniowe, jak i numery kont bankowych. Numer tranzytowy ABA (ABA RTN) to dziewięciocyfrowy kod nadrukowany na spodzie czeków, który identyfikuje instytucję finansową, z której wysyłane są środki. Zaprojektowany przez American Bankers Association (ABA), system ten ułatwia sortowanie, grupowanie i dostarczanie pieniędzy do banku nadawcy w celu obciążenia rachunku odbiorcy. Elektroniczne metody płatności opierają się na ABA RTN w celu identyfikacji banku płacącego lub innej instytucji finansowej w przypadku przelewów bankowych. Bank Rezerw Federalnych korzysta z ABA RTN podczas przetwarzania transferów środków.

W przypadku międzynarodowych przelewów bankowych musisz znać międzynarodowy numer konta bankowego odbiorcy (IBAN), BIC lub kod SWIFT. Kody SWIFT / BIC globalnie identyfikują banki i instytucje finansowe. Używane podczas przesyłania pieniędzy między bankami, szczególnie w przypadku międzynarodowych przelewów bankowych lub płatności SEPA, kody te są również używane do wymiany wiadomości między bankami. W przypadku przelewu środków za granicę musisz również podać kwotę w dolarach, którą wysyłasz, a Twoja instytucja finansowa może poprosić Cię o podanie przyczyny przelewu. Bądź przygotowany na podanie dodatkowych informacji, o które poprosi bank wysyłający lub odbierający.

Jakie informacje są potrzebne do przelewu pieniędzy za pomocą usług przelewów online?

Przelewy elektroniczne online mogą stanowić szybszą i tańszą alternatywę dla banków dla klientów wysyłających walutę za pośrednictwem przelewów międzynarodowych. Przed rozpoczęciem musisz zarejestrować i zweryfikować konto w wybranej usłudze finansowej online. W zależności od wybranej usługi może być konieczne podanie danych osobowych i bankowych odbiorcy, tak jak w przypadku przelewu bankowego. Niektóre usługi portfela elektronicznego, takie jak PayPal, umożliwiają przesyłanie środków wyłącznie przy użyciu adresu e-mail. Musisz upewnić się, że odbiorca ma również zarejestrowane konto.

Jakie informacje są potrzebne do przelewu pieniędzy za pomocą przelewów w sklepie?

Usługi przesyłania pieniędzy, takie jak Western Union i MoneyGram, umożliwiają klientom wysyłanie środków na konto bankowe lub do innego sklepu w celu odbioru gotówki. Aby przelać pieniądze na konto bankowe odbiorcy, będziesz potrzebować jego danych osobowych i bankowych. Jeśli wykonujesz przelew gotówkowy, może być konieczne okazanie w sklepie swojego oficjalnego dokumentu tożsamości oraz podanie imienia i nazwiska, kraju, adresu i danych kontaktowych odbiorcy. Upewnij się, że imię i nazwisko, które nadałeś odbiorcy jest takie samo, jak widnieje na jego oficjalnym dokumencie tożsamości, w przeciwnym razie może nie być w stanie odebrać środków. Odbiorca będzie musiał znać lokalizację oddziału lub sklepu, w którym dokonano odbioru, i zostanie poproszony o podanie numeru śledzenia i okazanie identyfikatora.

Pamiętaj, że przelewy gotówkowe mogą być mniej bezpieczne niż inne metody, ponieważ nie zawsze możesz zweryfikować, czy odebrała właściwa osoba. Upewnij się, że rozumiesz ryzyko i oszustwa związane z przelewami bankowymi, aby zapobiec oszustwom i utracie środków.

Czy można śledzić przelew?

Dzięki możliwości śledzenia przelewu bankowego możesz mieć pewność, że odbiorca otrzymał środki. W przypadku przelewów między bankami musisz zarejestrować się w bankowości internetowej, aby móc śledzić postęp płatności. Odbiorca zostanie powiadomiony, gdy środki będą dostępne, więc będzie musiał regularnie sprawdzać swoje konto.

Usługi przelewów w sklepie zapewniają numer śledzenia, który nadawca przekaże odbiorcy. Nadawca może użyć tego numeru do monitorowania postępu transferu, jeśli założył konto online. Usługa powiadomi odbiorcę, gdy przychodzące przelewy będą gotowe do odebrania, a obie strony, gdy przelew się zakończy. Nadawca i odbiorca mogą również zalogować się na swoje konta w celu uzyskania aktualizacji.

Jakie są koszty związane z przelewem?

Chociaż opłaty za przelew różnią się w zależności od rodzaju przelewu i kursu wymiany, średnia opłata wynosi około 14 USD za przychodzący krajowy, 28 USD za wychodzący krajowy, 18 USD za przychodzący międzynarodowy i 50 USD za wychodzący przelew międzynarodowy. Na przykład Bank of America pobiera odpowiednio 0-15 USD, 30 USD, 16 USD i 45 USD za każdy z tych przelewów.

Bardziej przystępnym sposobem przesyłania pieniędzy z jednej waluty do drugiej są usługi osobiste, takie jak TransferWise, które mogą kosztować Cię mniej niż typowy przelew. Świadcząc usługi klientom dowolnego banku w USA, opłaty za te usługi różnią się w zależności od waluty. Ogólnie rzecz biorąc, przesyłanie kosztów w USD to minimum 3 USD. W przypadku większych transakcji spodziewaj się zapłaty około 1% całkowitej kwoty, wraz z ewentualnymi dodatkowymi opłatami.

Czy istnieją alternatywy dla wysyłania przelewów?

Jeśli wahasz się, czy przesłać duże kwoty pieniędzy przelewem bankowym, innym sposobem na przesłanie środków są przelewy za pośrednictwem Automated Clearing House (ACH). Nazwane, ponieważ przechodzą przez krajową elektroniczną sieć transakcji finansowych zwaną automatyczną izbą rozliczeniową, przelewy ACH są tańsze niż przelewy bankowe. To powiedziawszy, są wolniejsze w przetwarzaniu i mają niższe limity ilości pieniędzy, które możesz wysłać w jednej transakcji.

Podczas gdy przelewy bankowe są przetwarzane natychmiast i indywidualnie, przelewy ACH są przetwarzane w dość dużych partiach. W przypadku standardowego przelewu krajowego możesz spodziewać się, że transakcja zostanie zaksięgowana w ciągu pół dnia, podczas gdy przelewy międzynarodowe mogą zająć od dwóch do trzech dni, zanim pieniądze dotrą. Krajowe przelewy ACH zazwyczaj docierają w ciągu 1 do 3 dni roboczych, a międzynarodowe przelewy ACH nawet dłużej. Niektóre banki nie obsługują międzynarodowych przelewów ACH, podczas gdy inne ograniczają liczbę miesięcznych transakcji ACH, więc sprawdź swoje zasady w swoim banku.

Ostatecznie to Twoje pieniądze i musisz czuć się komfortowo, przekazując je. Poszukaj informacji w swoim banku i określ, której metody używasz najbardziej. Aby złagodzić obawy związane z wysłaniem dużych kwot pieniędzy, upewnij się, że odbiorca po drugiej stronie przelewu jest gotowy na nadejście środków. Przy odpowiednim przygotowaniu i czujności przelewy bankowe mogą być dziecinnie proste.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy