Moda w wysokobudżetowe seriale realizowane przede wszystkim przez kanały kablowe czy serwisy internetowe nie mija. Z badania przeprowadzonego poprzez dom mediowy MEC wypływa, że takie produkcje odwiedza co czwarty polski internauta. Najpopularniejszym serialem tego rodzaju jest „Gra o tron”.

Oglądanie przygodowego serialu HBO zadeklarowało 34 proc. polskich internautów. Na innym miejscu uplasowali się produkowani przez kanał History „Wikingowie”, wybierani przez 24 proc. użytkowników sieci. Na podium jest jeszcze „Sherlock” z 23-proc. popularnością, zaś następne miejsca zajęły: „The Walking Dead” oraz „House of Cards”.

Jeszcze większą popularnością cieszą się wspomniane produkcje wśród fanów seriali nowych generacji określanych za pośrednictwem MEC jako „seryjni”. W tym miejscu popularność „Gry o tron” sięga 73 proc. Grupa ta została wyłoniona dzięki podstawie badania, gdzie odwiedzający deklarowali oglądanie produkcji spośród listy 27 seriali (byli zaliczani do tej grupy, gdy wskazali co najmniej cztery pozycje). Listę skonstruowali vlogerzy z kanału Jakbyniepaczeć, specjalizującego się w tematyce serialowej oraz specjaliści z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Foto: MEC / materiały prasowe

Poniższy wykres pokazuje kim istnieją aktywni widzowie współczesnych seriali nowej generacji. To głównie mężczyźni (57 proc. ) w wieku od piętnasty do 35 lat.

Foto: MEC / towary prasowe

1-a trzecia fanów nowych seriali korzysta z torrentów

MEC w badaniu zapytał też o modne ostatnio zjawisko tzw. binge-watchingu, czyli oglądania kilku odcinków serialu z rzędu. 37 proc fanów nowych seriali ogląda przynajmniej trzy odcinki, zaś 11 proc. najczęściej sięga po pięć.

Ponad 80 proc. energicznych widzów produkcji w odcinkach korzysta z serwisów streamingowych, jedna trzecia ściąga ulubione seriale z torrentów. Równocześnie aż 40 proc. fanom seriali zdarza się wynagradzać za wideo w sieci.

Zaskoczeniem nie wydaje się być, że zagorzali fanatycy seriali mniemają, że najwyższej jakości przeboje powstają w Stanach Zjednoczonych. Ów kraj wskazało trzy 4 badanych. 40 proc. pytanych wskazało na produkcje brytyjskie, 23 proc. na lokalne, a 16 proc. na skandynawskie.

Na czele najlepszych producentów seriali znajduje się HBO - tą stację wybrało 71 proc. badanych. Dalej są tacy nadawcy jak BBC, FOX, AXN oraz Universal. 22 proc. fanów nowych seriali wskazało na Netfliksa, który znalazł się oczko w dół od TVN, ale wyprzedził Polsat.

Foto: MEC / materiały prasowe

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) w próbie polskich internautów po wieku powyżej 15. roku życia. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości odbioru oraz częstotliwość korzystania wraz z internetu.

Tagi: Gra o tron Netflix HBO serial badanie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie