Zdecydowana duża liczba Polaków jest przeciwna obowiązkowemu przekazywaniu Poczcie Polskiej wiadomości o klientach płatnej tele-wizji - wynika z testowania Kantar Millward Brown. To rozwiązywanie proponowane przez PiS w projekcie ustawy, która ma zwiększyć ściągalność abonamentu, finansującego media publiczne.

Resort kultury chce, by Poczta Polska otrzymała informacje o abonentach sieci kablowych i platform cyfrowych a mianowicie w ich przypadku byłoby domniemanie, że w domu posiadają telewizor i powinny zatem płacić abonament RTV. Dzięki tym danym Poczta mogłaby skutecznie egzekwować od nich opłatę na rzecz Tv Polskiej i Polskiego Radia.

Obecnie abonament płaci bowiem jedynie 13 proc. gospodarstw domowych w Polsce (część jest zwolniona z tego obowiązku na mocy ustawy). A według GUS odbiornik telewizyjny jest przy aż 97 proc. budynków.

Pomysł PiS na abonament pod ostrzałem krytyki

Pomysł włączenia dostawców płatnej tv w system abonamentowy krytykują jednak sami operatorzy kablowi i satelitarni oraz zrzeszające ich organizacje. Ich według projekt nowelizacji jest niezgodny z konstytucją i uprawnieniem europejskim. Siedem izb gospodarczych wystosowało w kwietniu br. wniosek o jego sprawdzenie przez Komisję Europejską.

Zrzeszająca sieci kablowe Nasze państwo Izba Komunikacji Elektronicznej zamówiła badanie dotyczące pomysłów znajdujących się w szykowanej przez resort kultury nowelizacji ustawy o abonamencie. Wynika z faceta, że 69 proc. Polaków jest przeciwnych obowiązkowemu przekazywaniu danych o użytkownikach płatnej telewizji Poczcie Polskiej, w tym aż 49 proc. zdecydowanie. 26 proc ankietowanych popiera ten pomysł.

Jeszcze więcej, bo 87 proc. badanych uważa, że dostawcy płatnej telewizji zbyt wszelką cenę powinni ochraniać dane swoich klientów i w żadnym wypadku nie powinni wysyłać ich podmiotom trzecim. Jedynie 13 proc. pytanych jest przeciwnego zdania.

Foto: PIKE / materiały prasowe Foto: PIKE / materiały prasowe

Poza tym z doświadczenia wynika, że:

  • 2/3 respondentów uważa, że przekazywanie danych przez dostawców płatnej telewizji Poczcie Polskiej to naruszenie ich uprawnienia do prywatności i gwarancji danych osobowych.
  • 62 proc. pytanych jest zdania, że Poczta Polska odrzucić jest przygotowana do zarządzania ich danymi osobowymi.
  • Zdaniem 51 proc. ankietowanych zaproponowane rozwiązania są niesprawiedliwe. Jest to związane wraz z tym, że przekazanie danych obejmie tylko część Młodych polaków - tych, którzy korzystają z usług dostawców płatnej telewizji.

Badani sądzą też, że szykowana nowelizacja będzie miała negatywny działanie na odbiorców telewizji: zarówno tych korzystających spośród płatnego dostępu do sygnału (48 proc. wskazań), odbierających telewizję naziemną (36 proc. ), a nawet internautów platform internetowych (32 proc. ).

Foto: PIKE / materiały prasowe

Czy nowelizacja pomoże mediom publicznym?

Wpływ planowanej regulacji na publikatory publicznie pozytywnie ocenia trzydziestu pięciu proc. pytanych, część badanych uważa, że na odmianie ustawy telewizja czy ogólne radio nie zyskają w żadnym razie (22 proc. ) lub nawet stracą (28 proc. ).

Badanie jest przeprowadzone przez instytut Kantar Millward Brown metodą CATIbus (cykliczny sondaż za wsparciem wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego). Zrealizowane je w dobach od 18 do 23 kwietnia br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych Polaków.

Tagi: abonament badanie Telewizja Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie