Możesz teraz zamrozić – i odblokować – swój raport kredytowy za darmo

17 lutego 2021

Od 21 września biura kredytowe nie mogą już obciążać Cię opłatami za zamrożenie raportów kredytowych lub cofnięcie zamrożenia. Oto, co musisz wiedzieć, aby uzyskać darmowe zamrożenie.

Pytanie: Pamiętam, jak czytałem jakiś czas temu, że każdy, kto rozpocznie tę jesień, będzie mógł bezpłatnie zamrozić swój raport kredytowy. Czy ta zmiana jest teraz skuteczna i co muszę zrobić, aby otrzymać darmowe zamrożenie?

Odpowiedź: Prawo przewidujące zamrożenie darmowych kredytów weszło w życie 21 września. Trzy duże biura kredytowe – Equifax, Experian i TransUnion – nie mogą już pobierać opłaty za zawieszenie lub cofnięcie zawieszenia kredytu. W przeszłości koszt zamrożenia raportu kredytowego był różny w zależności od stanu. Niektóre stany wymagały darmowego zamrożenia kredytu dla swoich mieszkańców, ale inne pozwalają biurom kredytowym pobierać od 5 do 10 dolarów za każdym razem, gdy ktoś chciał zamrozić ich historię kredytową lub cofnąć zamrożenie (na przykład podczas ubiegania się o pożyczkę).

 • Czy zamroziłeś swój kredyt? Uważaj na te pułapkiZamrożenie kredytu uniemożliwia nowym wierzycielom przeglądanie Twojego raportu kredytowego, co utrudnia złodziejom tożsamości zaciągnięcie kredytu w Twoim imieniu. Aby to było skuteczne, musisz osobno skontaktować się z każdym z biur kredytowych w celu zainicjowania zamrożenia. Aby zobaczyć, jakie kroki należy wykonać, przejdź do strony zamrażania Equifax, strony zamrażania Experian i strony zamrażania TransUnion.

  Po złożeniu wniosku o zamrożenie konta online lub telefonicznie nowe prawo wymaga, aby biura kredytowe wprowadziły je w ciągu jednego dnia. A jeśli poprosisz o zniesienie blokady, biura kredytowe mają na to godzinę. „To maksymalny czas obowiązywania prawa, ale dla większości ludzi ustawiających zamrożenie online lub telefonicznie będzie on prawie natychmiastowy – mówi Francis Creighton, prezes Consumer Data Industry Association, organizacji handlowej dla biur kredytowych i innych agencje zgłaszające konsumentów.

  W niektórych stanach obowiązują dodatkowe środki ochrony konsumentów. Na przykład w Utah biura kredytowe muszą zainicjować lub cofnąć zamrożenie w ciągu 15 minut od żądania zamrożenia aplikacji mobilnej, mówi przedstawiciel Jim Dunnigan, który sponsorował ustawę o zamrożeniu kredytów w Izbie Reprezentantów Utah (prawo Utah wszedł w życie w maju). O dodatkowych środkach ochrony konsumentów w swoim stanie możesz dowiedzieć się w wydziale ochrony konsumentów lub w prokuraturze generalnej.

  Zamrożenie obowiązuje do momentu podjęcia kroków w celu jego usunięcia – tymczasowo lub na stałe. „Zrozumienie prawidłowej terminologii jest ważne – mówi Eva Velasquez, dyrektor generalna i prezes Centrum zasobów dotyczących kradzieży tożsamości. „Odwilż (lub odmrożenie) kredytu pozwala im tymczasowo usunąć zamrożenie na określony czas. Na przykład, jeśli konsument wie, że będzie ubiegał się o kredyt, może zażądać odwilży na jeden dzień, tydzień lub inny określony czas. Po upływie tego czasu kredyt ponownie się zamrozi – konsument nie musi podejmować żadnych dodatkowych działań . Z drugiej strony cofnięcie zamrożenia kredytu znosi zamrożenie do czasu, gdy konsument ponownie aktywnie zażąda wstrzymania kredytu od biura informacji kredytowej. To nic nie kosztuje, niezależnie od tego, czy podnosisz, czy rozmrażasz.

  Nowe prawo wydłuża również czas trwania ostrzeżenia o oszustwie, które można umieścić w pliku kredytowym, z 90 dni do jednego roku. Alert o oszustwie sygnalizuje firmom, że mogłeś paść ofiarą kradzieży tożsamości i że powinny zweryfikować Twoją tożsamość przed otwarciem nowych kont. Wystarczy umieścić ostrzeżenie o oszustwie w jednym biurze informacji kredytowej, które powiadomi pozostałe.

  Aby uzyskać więcej informacji na temat ochrony przed kradzieżą tożsamości, zobacz Naruszenie danych Equifax: Co powinieneś zrobić. Zobacz także poradnik Jak umieścić blokadę kredytu w Centrum zasobów dotyczących kradzieży tożsamości.

 • We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy