Nota kredytowa – co to jest nota kredytowa?

17 lutego 2021
Category: Kredytowa Jest

Nota kredytowa (znana również jako nota kredytowa) jest wystawiana w celu wskazania zwrotu środków w przypadku błędu na fakturze, nieprawidłowych lub uszkodzonych produktów, anulowania zakupu lub innych określonych okoliczności.

Utwórz i wyślij dostosowaną, profesjonalną notę ​​kredytową do klienta za pomocą kilku kliknięć. Wypróbuj oprogramowanie do faktur Debitoor bezpłatnie przez 7 dni.

Jeśli zwrócisz towar dostawcy lub klient zwróci ci towar, w celu uzyskania pełnego lub częściowego kredytu, należy wystawić notę ​​kredytową, abyś ty i twój klient mogli go przetworzyć i wprowadzić odpowiednie korekty w swoich księgach.

Nota kredytowa to dokument wystawiany w celu zarejestrowania na Twoich kontach, że klientowi zwrócono określoną kwotę za zapłaconą (lub częściowo zapłaconą) fakturę. Jest również wysyłany do klienta w celu wskazania anulowania płatności na oryginalnej fakturze.

Kwota ta może być również wykorzystana do kompensacji przyszłych zakupów od tego samego klienta, na przykład w przypadku złożenia nowego zamówienia z niezbędnymi korektami.

Możesz wystawić dowolną liczbę not kredytowych na tej samej fakturze, pod warunkiem, że nie przekroczysz łącznej kwoty faktury.

Kiedy wystawić notę ​​kredytową

Istnieją dwa rodzaje not kredytowych:

  1. Te wydane dla płatności wychodzących
  2. Te wydane dla płatności przychodzących

Innymi słowy, firma może otrzymać lub wystawić notę ​​kredytową. W przypadku właścicieli małych firm oba typy są powszechne.

Istnieje kilka sytuacji, w których należy wystawić notę ​​kredytową. Oto niektóre typowe przypadki wystawienia noty kredytowej:

  • Jeśli otrzymasz towar od dostawcy, który musi zostać zwrócony z powodu uszkodzenia lub wady – lub po prostu nie spełnia specyfikacji kupującego
  • Poprawianie błędów na fakturze (np. Zawyżona kwota faktury)
  • Prawidłowa stopa dyskontowa nie jest stosowana do faktury
  • Towar uszkodzony w okresie gwarancyjnym
  • Anuluj wszelkie oczekujące płatności na fakturach

W takich przypadkach oryginalna faktura może zostać anulowana poprzez wystawienie noty kredytowej, a następnie może zostać wystawiona faktura korygująca. Jeśli zamierzasz kupić więcej od tego dostawcy, podana kwota może zostać potrącona z przyszłych zakupów lub możesz zażądać zwrotu płatności.

Przykład noty kredytowej

Proces wystawiania noty kredytowej na fakturę jest dość prosty. Zazwyczaj noty kredytowe powinny być wysyłane do klienta, dla którego zostały wystawione, a także zatrzymane przez firmę wystawiającą.

Firma X kupuje 65 produktów od firmy Y. Firma X kontaktuje się z Y w celu poinformowania ich, że na fakturze jest błąd i zamówienie nie może zostać zrealizowane.

Firma Y wystawia notę ​​kredytową na oryginalnej fakturze i wysyła ją do X, anulując fakturę i odnotowując podaną kwotę (Ј65) jako dodatnią w ramach zobowiązań. Firma X może następnie użyć 65 podanej w nocie kredytowej na przyszłe zamówienia lub zażądać zwrotu pieniędzy.

Noty kredytowe w księgowości

W tradycyjnych praktykach księgowych noty kredytowe byłyby wprowadzane jako uznanie w księdze sprzedaży dla tego konkretnego klienta (uznając jego konto na określoną kwotę).

W systemach księgowych podwójnego zapisu nota kredytowa byłaby wprowadzana jako debet w przychodach, a uznanie w należnościach. Każda nota kredytowa powinna być rejestrowana i aktualizowana na odpowiednich kontach w celu dopasowania do salda (np. Zapasów w przypadku zwracanych produktów).

Noty kredytowe w Debitoor

Na szczęście fakturowanie online i oprogramowanie księgowe, takie jak Debitoor, eliminują konieczność upewniania się, że każda nota kredytowa jest odpowiednio zaznaczona w Twoich księgach. Nota kredytowa jest automatycznie łączona z fakturą, dla której została utworzona, ma swój niepowtarzalny numer i jest odzwierciedlona w kwocie należnej za fakturę.

Jak wspomniano powyżej, w Debitoor możesz wystawić notę ​​kredytową na podstawie oryginalnej faktury, ale w razie potrzeby możesz również utworzyć notę ​​kredytową bez oryginalnej faktury.

W Debitoor noty kredytowe mają własną zakładkę i system numeracji, aby łatwo odróżnić je od faktur. Można je również dostosowywać, podobnie jak faktury, aby tworzyć unikalne i profesjonalne dokumenty.

Dowiedz się, jak utworzyć notę ​​kredytową w Debitoor lub zarejestruj się na nasz siedmiodniowy bezpłatny okres próbny.

Co to jest Debitoor?

Zaprojektowane dla freelancerów i właścicieli małych firm, oprogramowanie do fakturowania Debitoor umożliwia szybkie i łatwe wystawianie profesjonalnych faktur i zarządzanie finansami biznesowymi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy