Numer rozliczeniowy a numer konta: jaka jest różnica?

17 lutego 2021
Category: Numer Konta

Numer rozliczeniowy a numer konta: przegląd

Każda transakcja finansowa związana z bankiem wymaga dwóch kluczowych informacji do identyfikacji klientów: numeru rozliczeniowego i numeru konta, które są przypisywane podczas otwierania konta. Niezależnie od tego, czy chcesz skonfigurować bezpośrednią wpłatę, na przykład wypłatę, czy zamawiać czeki online, do tych transakcji będziesz potrzebować zarówno numeru rozliczeniowego banku, jak i numeru konta osobistego.

Numery kont są bardzo podobne do identyfikatora klienta lub odcisku palca, który jest specyficzny dla każdego posiadacza konta. Podobnie numery rozliczeniowe identyfikują każdą instytucję bankową za pomocą unikalnego numeru identyfikacyjnego. Numery rozliczeniowe i konta są przypisywane w celu dokładnego wskazania, skąd i do kogo trafiają środki w transakcji. Na przykład za każdym razem, gdy dokonujesz elektronicznego przelewu środków, odpowiednim instytucjom finansowym należy podać numer rozliczeniowy i numer konta.

Kluczowe wnioski
 • Numery konta i rozliczeniowe współpracują ze sobą, aby zidentyfikować Twoje konto i upewnić się, że Twoje pieniądze trafią we właściwe miejsce.
 • Oba numery są wymagane do wykonania wielu podstawowych transakcji bankowych.Numer rozliczeniowy wskazuje, w jakim banku jest przechowywane Twoje konto.Numer konta to Twój unikalny identyfikator w tym banku.Numer rozliczeniowy

  Numer rozliczeniowy (czasami nazywany numerem rozliczeniowym ABA w odniesieniu do American Bankers Association) to sekwencja dziewięciu cyfr wykorzystywana przez banki do identyfikacji określonych instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych. Liczba ta świadczy o tym, że bank jest instytucją licencjonowaną na szczeblu federalnym lub stanowym i prowadzi konto w Rezerwie Federalnej. Wcześniejsze 

  Małe banki zazwyczaj mają tylko jeden numer rozliczeniowy, podczas gdy duże banki międzynarodowe mogą mieć kilka różnych, zwykle w zależności od stanu, w którym posiadasz konto. Numery rozliczeniowe są najczęściej wymagane przy zamawianiu czeków, opłacaniu rachunków konsumenckich, ustalaniu bezpośredniej wpłaty (takiej jak wypłata) lub płatności podatków. Numery rozliczeniowe używane do krajowych i międzynarodowych przelewów bankowych nie są takie same jak te podane na czekach. Można je jednak łatwo uzyskać online lub kontaktując się z bankiem.

  Numer konta

  Numer konta działa w połączeniu z numerem rozliczeniowym. Podczas gdy numer rozliczeniowy identyfikuje nazwę instytucji finansowej , numer konta – zwykle zawierający od ośmiu do 12 cyfr – identyfikuje konto indywidualne. Jeśli masz dwa rachunki w tym samym banku, w większości przypadków numery rozliczeniowe będą takie same, ale numery kont będą różne.

  Twój numer konta jest wymagany dla każdej możliwej transakcji bankowej, czy to w banku, w którym prowadzone jest konto, czy między instytucjami bankowymi.

  Każdy może zlokalizować numer rozliczeniowy banku, ale numer Twojego konta jest dla Ciebie unikalny, dlatego ważne jest, aby go chronić, tak jak numer PESEL lub kod PIN.

  Numer rozliczeniowy a numer konta – przykład

  Numer rozliczeniowy i numer konta powinieneś być w stanie znaleźć, logując się do swojego konta bankowego online. Możesz je również znaleźć na czekach. U dołu każdego czeku zobaczysz trzy grupy numerów: numery rozliczeniowe (zwykle dziewięć cyfr) pojawiają się jako pierwsza grupa, numer konta zazwyczaj znajduje się na drugim miejscu, a trzecia to rzeczywisty numer czeku. Czasami jednak, na przykład na oficjalnych czekach bankowych, liczby te mogą pojawiać się w innej kolejności.

  Ta seria liczb jest osadzona tuszem magnetycznym, zwanym linią MICR (rozpoznawanie znaków atramentu magnetycznego) czeku. Tusz magnetyczny, wymawiany jako „micker, umożliwia sprzętowi obsługującemu każdy bank odczytywanie i przetwarzanie informacji o koncie.

  Jeśli kiedykolwiek nie będziesz mieć pewności, który numer jest który, możesz skontaktować się ze swoją instytucją bankową i zawsze pamiętać o dwukrotnym sprawdzeniu obu numerów za każdym razem, gdy podajesz je innej stronie. Zapewni to płynną transakcję, która pozwoli uniknąć opóźnień i wszelkich związanych z tym opłat bankowych wynikających z wpłaty środków na niewłaściwe konto.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy