Oszustwo związane z kartą kredytową: co zrobić, jeśli jesteś ofiarą

Oszustwo związane z kartą kredytową: co zrobić, jeśli jesteś ofiarą
16 października 2020

W Experian jednym z naszych priorytetów są kredyty konsumenckie i edukacja finansowa. Ten post może zawierać linki i odniesienia do jednego lub więcej naszych partnerów, ale zapewniamy obiektywny pogląd, który pomoże Ci podjąć najlepsze decyzje. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce redakcyjnej.

W tym artykule:

 • Co to jest oszustwo związane z kartą kredytową?
 • Co to jest kradzież tożsamości?
 • Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą
 • Rodzaje oszustw związanych z kartami kredytowymi
 • Jak zidentyfikować oszustwo związane z kartą kredytową
 • Jak oszustwa związane z kartą kredytową wpłyną na mój kredyt?
 • Jak zapobiegać oszustwom związanym z kartami kredytowymi

Każdego roku miliony Amerykanów pada ofiarą oszustwa, które kosztuje gospodarkę narodową miliardy dolarów. Jeśli jesteś ofiarą, może to siać spustoszenie w Twoich osobistych finansach. Na szczęście wiele instytucji finansowych stosuje środki, które pomagają chronić Cię przed oszustwami kredytowymi. Experian oferuje również narzędzia, których możesz użyć do ochrony przed kradzieżą tożsamości.

Co to jest oszustwo związane z kartą kredytową?

Oszustwo związane z kartą kredytową ma miejsce, gdy ktoś używa Twojej karty kredytowej lub konta kredytowego, aby dokonać zakupu, którego nie autoryzowałeś. Ta aktywność może się odbywać na różne sposoby:

 • Jeśli zgubisz kartę kredytową lub zostaniesz skradziony, możesz jej użyć do dokonania zakupów lub innych transakcji, osobiście lub online.
 • Oszuści mogą również wykraść numer rachunku karty kredytowej, PIN i kod zabezpieczający w celu dokonania nieautoryzowanych transakcji bez konieczności posiadania fizycznej karty kredytowej. (Bezprawne transakcje, takie jak te, nazywane są oszustwami polegającymi na braku karty).

Co to jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości polega na wykorzystaniu nielegalnie uzyskanych informacji o Tobie, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego, numery kart kredytowych i inne, w celu korzystania z istniejących kont kredytowych lub otwierania nowych na Twoje nazwisko. W takim przypadku przestępcy przechwytują siłę nabywczą Twojego kredytu, podczas gdy Ty utkniesz z rachunkiem.

Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą

Ponieważ oszustwa związane z kartą kredytową mogą się zdarzyć w dowolnym momencie, nawet jeśli Twoja karta jest nadal bezpiecznie w portfelu, ważne jest regularne monitorowanie wszystkich rachunków kart kredytowych.

Jeśli odkryjesz, że ktoś dokonał nieautoryzowanych obciążeń na Twoim koncie karty kredytowej, powinieneś:

 • Natychmiast skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej. Podczas gdy wydawcy kart stale szukają oszustw i zbadają, czy złapiesz coś, czego nie złapią, większość z nich oferuje również polisy zerowej odpowiedzialności, co oznacza, że ​​nie będziesz odpowiedzialny za jakiekolwiek oszukańcze obciążenia na swoich kontach. Karty kredytowe Avant i Chase Sapphire Preferred ®, między innymi, zapewniają ochronę przed oszustwami w przypadku nieautoryzowanych zakupów.

  Co więcej, prawo federalne ogranicza Twoją odpowiedzialność za oszukańcze obciążenia karty kredytowej. Jeśli ktoś użyje Twojej zgubionej lub skradzionej karty kredytowej, zanim zgłosisz jej zaginięcie do wydawcy karty, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności tylko za 50 USD fałszywego obciążenia. Jeśli zgłosisz utratę, zanim karta zostanie użyta, nie ponosisz odpowiedzialności za żadne opłaty ani nie ponosisz odpowiedzialności, jeśli to tylko numer karty.są skradzione i używane.
 • Zmień swoje hasła online i kody PIN, aby oszuści nie wyrządzili dalszych szkód.
 • Uważnie monitoruj aktywność na koncie i rozważ skontaktowanie się z Experian w celu umieszczenia wstępnego ostrzeżenia dotyczącego bezpieczeństwa w raporcie kredytowym. Może to być szczególnie przydatne, jeśli nie masz pewności, w jaki sposób doszło do naruszenia bezpieczeństwa Twoich informacji. Niezależnie od tego, z którym biurem informacji kredytowej się skontaktujesz, powiadomi o Twojej prośbie pozostałe dwa główne biura.
 • Miej oko na swoje wyciągi bankowe, a jeśli zauważysz oznaki oszustwa, natychmiast powiadom bank.
 • Poproś o kopię raportu kredytowego. Często oznaki oszustwa – takie jak nowe konta, których nie rozpoznajesz – pojawiają się najpierw na wyciągach kart kredytowych, a wkrótce potem w raportach kredytowych. Kiedy poprosisz o powiadomienie o oszustwie, otrzymasz również kopię raportu kredytowego. Czy wiesz, że w każdej chwili możesz również otrzymać bezpłatną kopię raportu kredytowego Experian?

Jeśli coś, co widzisz, powoduje, że uważasz, że jesteś ofiarą kradzieży tożsamości (na przykład ktoś, kto otwiera kartę kredytową na Twoje nazwisko), wykonaj wszystkie powyższe kroki oraz:

 • Dodaj alert o oszustwie do swojego raportu kredytowego, odwiedzając nasze centrum oszustw.
 • Jeśli znajdziesz fałszywe konta lub zapytania w swoim raporcie kredytowym, skontaktuj się bezpośrednio z każdym wierzycielem, aby poinformować go o oszustwie. Jeśli jesteś członkiem Experian, będziesz mieć również dostęp do dedykowanego Agenta ds. Rozstrzygania Nadużyć Finansowych, który będzie współpracował z Tobą w celu poprawienia fałszywych informacji u Twoich wierzycieli.
 • Rozważ zgłoszenie kradzieży , składając raport policyjny i udokumentuj wszystkie kontakty, które nawiązałeś w związku z przestępstwem z biurami informacji kredytowej, wierzycielami i władzami. Możesz również zgłosić kradzież tożsamości do Federalnej Komisji Handlu, która oddzielnie śledzi przestępstwa związane z tożsamością. Jeśli Twój portfel lub torebka zostanie zgubiony lub skradziony, natychmiast powiadom swój bank i wystawców kart kredytowych. Nigdy nie powinieneś nosić przy sobie swojej karty Social Security, ale w przypadku jej zgubienia lub kradzieży skontaktuj się z Social Security Administration i rozważ umieszczenie ostrzeżenia o oszustwie w swoim raporcie kredytowym.

Rodzaje oszustw związanych z kartami kredytowymi

Oszuści to kreatywni ludzie, którzy wymyślili wiele sposobów, aby ukraść twoje dane osobowe i zniszczyć twój ciężko zarobiony dobry kredyt, w tym:

 • Kradzież karty kredytowej : na chwilę odwracasz wzrok, a portfel znika z lady sklepowej, w której go położyłeś, dokonując zakupu. Albo zapominasz zapinać torebkę w tłumie, a ktoś wyciąga portfel z twojej torby. W przypadku kradzieży karty kredytowej należy natychmiast powiadomić o tym wystawcę karty.
 • Korzystanie ze zgubionej lub znalezionej karty kredytowej : Wypadki się zdarzają i możliwe, że karta wypadnie z kieszeni na parkingu. Ktoś, kto znajdzie kartę, może spróbować jej użyć. Zawsze zgłaszaj zagubione karty do wystawcy karty kredytowej, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia salda przez kogoś.
 • Przejęcie konta : Oszust może wykorzystać dane osobowe, takie jak adres domowy, nazwisko panieńskie matki itp., Aby skontaktować się z wystawcą karty kredytowej lub bankiem, udawać, że jest tobą, twierdzić, że twoja karta została zgubiona lub skradziona albo że ty ' zmienił adresy i poproś wystawcę karty o przesłanie nowej karty. Niektórzy wydawcy zezwalają na użycie hasła ustnego podczas dzwonienia do nich, co może być dobrym sposobem zapobiegania tego typu oszustwom.
 • Fałszywe karty : Po nielegalnym uzyskaniu informacji o koncie karty kredytowej za pomocą urządzenia zwanego „skimmerem” oszuści mogą tworzyć duplikaty kart i używać ich. Zwiększone wykorzystanie technologii chip-and-PIN (inaczej EMV) w Stanach Zjednoczonych ograniczyło ten rodzaj oszustw.
 • Przechwytywanie wysłanych kart pocztą : chociaż firmy obsługujące karty kredytowe próbują chronić karty w transporcie, nową kartę nadal można ukraść z Twojej skrzynki pocztowej.
 • Fałszywe wnioski : wykorzystując Twoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego i inne dane osobowe, przestępcy mogą ubiegać się o nowy kredyt w Twoim imieniu.
 • Brak karty : Ponieważ liczba oszustw w punktach usługowych zmniejszyła się z powodu technologii EMV, ten rodzaj oszustw wzrósł, donoszą eksperci ds. Płatności. Przestępcy nie potrzebują fizycznej karty, aby używać jej w sposób oszukańczy. Potrzebują tylko podstawowych informacji, takich jak numer karty kredytowej i imię i nazwisko posiadacza karty, aby popełnić zamówienie pocztowe lub oszustwo internetowe.

Jak zidentyfikować oszustwo związane z kartą kredytową

Na szczęście oszuści zostawiają ślady, które czasami możesz wykryć, jeśli jesteś czujny. Prawdopodobieństwo wykrycia oszustwa związanego z kartami kredytowymi jest większe, jeśli:

 • Co miesiąc przeglądaj swoje wyciągi rozliczeniowe, aby wyszukać nieznane obciążenia.
 • Uważaj na rachunki z nieznanych źródeł lub telefony od agencji windykacyjnych dla kont, których nie otworzyłeś.
 • Regularnie sprawdzaj swój raport kredytowy i szukaj nieznanych zapytań, nowych kont, których nie autoryzowałeś lub adresów miejsc, w których nigdy nie mieszkałeś.
 • Zarejestruj się w usłudze monitorowania kredytu lub ochrony przed kradzieżą tożsamości.

Jeśli znajdziesz dowody oszustwa w swoim raporcie kredytowym, odwiedź nasze centrum oszustw i zakwestionuj wszelkie nieautoryzowane lub podejrzane informacje.

Jak oszustwa związane z kartą kredytową wpłyną na mój kredyt?

Oszustwa związane z kartami kredytowymi mogą negatywnie wpłynąć na Twój kredyt, zwłaszcza jeśli zajmie to trochę czasu. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zminimalizować wpływ, wykonując kroki wymienione powyżej. Oszustwa związane z kartami kredytowymi mogą wpłynąć na Twój kredyt w następujący sposób:

 • Opóźnione płatności w raporcie kredytowym : jeśli oszust wykorzystuje Twoje dane osobowe do otwarcia karty kredytowej bez zamiaru płacenia rachunku, a ta karta zostanie zgłoszona do biur kredytowych, Twoja zdolność kredytowa może spaść. Historia płatności jest najważniejszym czynnikiem w ocenach kredytowych, stanowiąc 35% Twojego FICO ® Score, najczęściej używanych ocen kredytowych.
 • Wysokie wykorzystanie kredytu : jeśli fałszywa karta kredytowa lub jedna z twoich własnych kart jest używana do naliczania opłat, których nie autoryzowałeś, może to wpłynąć na wykorzystanie kredytu. Twój współczynnik wykorzystania kredytu, który mierzy ilość wykorzystanego kredytu w stosunku do limitów kredytowych, jest drugim najważniejszym czynnikiem w wynikach kredytowych. Jeśli oszukańcze działania zwiększą całkowite wykorzystanie kredytu do ponad 30%, Twoje wyniki kredytowe mogą ucierpieć, przynajmniej tymczasowo.

Jak zapobiegać oszustwom związanym z kartami kredytowymi

Chociaż niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka, że ​​kiedykolwiek padniesz ofiarą ewoluujących schematów oszustw związanych z kartami kredytowymi, istnieją kroki, które możesz podjąć już dziś, aby zmniejszyć ryzyko, w tym:

 • Chroń swój portfel lub torebkę przez cały czas, aby chronić swoje karty kredytowe przed kradzieżą.
 • Noś przy sobie tylko te karty kredytowe, których faktycznie potrzebujesz i których używasz, i nigdy nie noś przy sobie swojej karty Ubezpieczenia Społecznego.
 • Robiąc zakupy online, kupuj tylko od renomowanych firm i / lub takich, których środki bezpieczeństwa możesz zweryfikować. Na przykład poszukaj adresu internetowego rozpoczynającego się od https – litera „s” oznacza, że ​​witryna jest bezpieczna.
 • Podaj numer swojej karty kredytowej lub dane osobowe (takie jak numer ubezpieczenia społecznego) przez telefon tylko wtedy, gdy możesz potwierdzić, że rozmawiasz z zaufanym źródłem.
 • Zapoznaj się z naszym internetowym centrum zasobów dotyczących oszustw i kradzieży tożsamości, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać oszustwom.

Jeśli zdarzy się oszustwo, nie jesteś sam. Możesz uzyskać pomoc dla ofiar oszustwa z wielu źródeł, w tym z banku, wystawcy karty kredytowej i biur kredytowych. Na przykład, gdy zostanie powiadomiony o fałszywych informacjach w raporcie kredytowym, Experian dostarczy bezpłatną kopię raportu kredytowego, zbada rzekomo fałszywe informacje, a jeśli okaże się, że jest to oszustwo, usunie je z raportu kredytowego.

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi oszustw, aby dowiedzieć się więcej o zapobieganiu, wykrywaniu i naprawianiu oszustw związanych z kartami kredytowymi i tożsamością.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy