• 300 plus przy nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Sprzedaż detaliczna rośnie, ale nie tak wyraźnie jak przed miesiącem. W październiku wzrost przy skali roku wyniósł cztery, 6 proc., podczas gdy jeszcze przed miesiącem stało to 6, 3 proc. Do tego spada produkcja przemysłowa, dane okazały się znacznie gorsze od wymagań ekonomistów.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, hdy sprzedaż detaliczna w październiku wzrośnie o 4, trzech proc. rok do r., a w ujęciu czestym o 4, 2 proc. Tymczasem jak podał Naczelny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych przy październiku wzrosła o cztery, 6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3 proc.

Sprzedaż detaliczna

Jak odczytujemy w komunikacie, sprzedaż detaliczna w cenach stałych przy październiku br. była lepsza w skali roku w większości grup.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej sumarycznie najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepikach (o 14, 2 proc. wobec wzrostu o 3, 8 proc. przed rokiem).

Źródło: GUS Sprzedaż detaliczna towarów

Zwiększenie sprzedaży zaobserwowano również w podmiotach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 3, 7 proc. wobec wzrostu o czterech, 1 proc. przed rokiem) oraz paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 0, 9 proc. wobec wzrostu o 0, 5 proc. ). Spadek sprzedaży odnotowały jednostki zaklasyfikowane do grupowań: "pozostałe" (o 8, sześć proc. ), oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 2, 5 proc. ).

W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem ogromny wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się sprzedażą farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (o 16, 5 proc. ) oraz w jednostkach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 13, 6 proc. ). W okresie styczeń - październik br. wzrost sprzedaży detalicznej przy skali roku wyniósł pięć, 5 proc. (wobec wzrostu o 3, 4 proc. w 2015 r. ).

Źródło: GUS Sprzedaż detaliczna towarów przy październiku 2016 r.

Produkcja przemysłowa

Duży bank tnie nam prognozy wzrostu

GUS podał również informacje dotyczące produkcji przemysłowej. Jak na przykład wynika z poniedziałkowego komunikatu, w październiku spadła na temat 1, 3 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem br. spadła o 2, 5 proc.

Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu produkowaniu o 1, 1 proc. w ujęciu rocznym i spadku o 0, 1 proc. w porównaniu wraz z poprzednim miesiącem.

"W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1, 3 proc. w porównaniu z październikiem ub. roku, natomiast w produkowaniu budowlano-montażowej odnotowano spadek na temat 20, 1 proc. Po okresie styczeń - październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3, jednej proc. wyższa w zestawieniu z wraz z analogicznym okresem ub. roku kalendarzowego, kiedy notowano wzrost na temat 4, 3 proc., jakkolwiek produkcja budowlano-montażowa była o 15 proc. niższa aniżeli przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 3, pięć proc. " - napisano w komunikacie GUS.

Zgodnie z poprzednimi informacjami GUS we wrześniu wytwarzanie przemysłowa wzrosła o 3, 2 proc. rdr jak i również 10, 4 proc. mdm.