Dekret prezydenta USA Donalda Trumpa o zakazie wjazdu do Stanów obywateli 7 krajów, zamieszkiwanych głównie przez muzułmanów, wywołuje reakcje na globie. Iran już zapowiedział funkcjonowania odwetowe, Irak będzie domagał się złagodzenia zakazu, rozporządzenie krytykują też władze Obszernej Brytanii czy Niemiec.

Podpisany w piątek przez Donalda Trumpa dekret prognozuje m. in. wstrzymanie za pośrednictwem 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię. Mimo rozporządzenia, sądy w USA zezwoliły na „tymczasowy” pobyt obywatelom tych państw którym już udało wylądować na amerykańskich lotniskach. Przeciwko dekretowi na lotniskach odbywają się również protesty obywateli.

Na  nowe regulacje zareagowały już władze niektórych państw, jakich obywateli objęto zakazem, jakim sposobem i władze największych tych popularnych demokracji.

Iran

Iran oświadczył w sobotę, że zakaże obywatelom USA wjazdu do odwiedzenia kraju w ramach kroków odwetowych po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa dekretu.

- Szanując narodowość amerykański i rozróżniając pośród nimi a wrogą polityką amerykańskiego rządu, Iran zastosuje zasadę wzajemności, dopóki obraźliwe amerykańskie restrykcje przeciwko Irańczykom nie zostaną zniesione a mianowicie napisał irański MSZ, dorzucając:

Ograniczenia, dotyczące podróży muzułmanów do Ameryki, istnieją otwartą zniewagą wobec otoczenia muzułmańskiego oraz Irańczyków w szczególności, i okażą się wspaniałym prezentem dla ekstremistów

Irak

Władze Iraku zamierzają domagać się od USA zmniejszenia skutków dekretu dla utrzymania współpracy w walce wraz z Państwem Islamskim - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch pragnących oszczędzić anonimowość deputowanych parlamentu. Iracki rząd na razie odrzucić komentuje sprawy oficjalnie. Wedle agencji, grupa deputowanych zażądała jednak dyskusji w tej sprawie w parlamencie.

Sudan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sudanu określiło decyzję Donalda Trumpa mianem „wyjątkowo niefortunnej”, szczególnie na tle "historycznego ruchu", którym było zniesienie sankcji wobec tego kraju przez poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamę.

Jemen

Agencja Reutera, powołując się w anonimowego urzędnika z oficjalnego rządu Jemenu, podała, że wyraził on "zaniepokojenie" dekretem. - Jesteśmy zaniepokojeni decyzją jednostronnego zakazu, trwającego nawet miesiąc, podróżowania do Stanów Zjednoczonych dla ludzi spośród jemeńskim paszportem - oświadczył urzędnik.

Wielka Brytania

Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May podała, że szefowa rządu "nie zgadza się" wraz z dekretem prezydenta Donalda Trumpa i „nie zamierza fita przyjmować”.

Jak podkreśliły służby prasowe Downing Street, premier będzie interweniowała, jeżeli nowa legislacja - nienaniesiona w życie w piątek, zaledwie kilka godzin po tym, jak szefowa rządu opuściła Waszyngton po konwersacjach z Trumpem - dotknie np. brytyjskich obywateli posiadających również obywatelstwo krajów objętych zakazem.

W zwięzłym oświadczeniu dla prasy zaznaczono jednak, że "polityka imigracyjna Stanów Zjednoczonych pozostaje przy gestii rządu Stanów Zjednoczonych, tak samo jak strategia imigracyjna tego kraju (W. Brytanii - przyp. ) powinna być ustalana przez nasz rząd".

Niemcy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa dekret podpisany przez prezydenta USA Donalda Trumpa zbytnio niesłuszny - oświadczył po niedzielę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

- (Kanclerz) jest przekonana, hdy nawet niezbędna, zdecydowana walka z terroryzmem nie uzasadnia rzucania ogólnego podejrzenia w ludzi konkretnego pochodzenia bądź wyznania - powiedział rzecznik, którego wypowiedź zamieściło w niedzielę internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel”.

Dodał on, że rząd Niemiec "sprawdzi, jaki konsekwencje rozstrzygnięcie amerykańskich władz ma dla niemieckich obywateli z podwójnym obywatelstwem, i w razie potrzeby będzie reprezentować ich interesy w kontaktach wraz z naszym amerykańskim partnerem".

Włochy

Premier Włoch Paolo Gentiloni zapewnił w niedzielę, iż jego kraj wierny wydaje się wartościom otwartego społeczeństwa. Dzięki Twitterze podkreślił, że wydaje się to fundament Europy. Tej słowa włoskie media interpretują jako reakcję na politykę prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kanada

Kancelaria premiera Kanady Justina Trudeau wydała biuletyn, z którego wynika, hdy dekret Trumpa nie będzie dotyczył Kanadyjczykow posiadających podwójne obywatelstwo.

Sam Trudeau napisał zaś na Twitterze: "Zapewniam, że Kanada będzie przyjmowała was, którzy uciekacie przed prześladowaniami i grozą wojny niezależnie od waszej wiary".

Tagi: Donald Trump dekret zakaz wjazdu Iran Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie