Bernard Giudicelli, prezes Francuskiej Federacji Tenisowej wywołał oburzenie, gdy mówił, że czarny strój Sereny Williams, w którym grała podczas French Open, nie zaakceptować będzie już akceptowany. Powód? Bo nie licuje spośród powagą tego sportu i turnieju.

Giudicelli rzekł w rozmowie z pismem "Tennis Magazine", że fabrykanci ubrań sportowych będą proszeni o to, by dawali znać federacji, w co ubrani będą sportowcy, biorący udział w turnieju. Zasugerował też, że "w wybranych przypadkach" granice zostały przekroczone. "Tegoroczny strój Sereny na przykład nie będzie już akceptowany. Trzeba szanować grę i miejsce" – powiedział Giudicelli.

Chodzi o ten strój:

Foto: Cameron Spencer / Staff / Getty Images Foto: Cameron Spencer / Staff / Getty Images

Nike współgra francuskiej federacji tenisa

Nike, innymi słowy marka, która dostarcza Serenie sportowych ubrań, odpowiedziała w najlepszy z możliwych rodzai. Firma opublikowała czarno-białe zdjęcie tenisistki z napisem "Możesz odebrać superbohaterce jej kostium, ale nigdy nie zamierzasz w stanie odebrać jej supermocy" (ang. You can take the superhero out of her costume, but you can never take away her superpowers).

Foto: Nike / surowce prasowe

Oryginalny strój Sereny Williams

Serena Williams założyła taki strój podczas French Open wraz z powodów zdrowotnych. Miał przeciwstawiać się tworzeniu się zakrzepów (tenisistka niedawno urodziła córkę, urodzenie miał dramatyczny przebieg spośród powodu zakrzepicy, na którą Williams choruje od lat).

Mówiła, że kostium, przypominający te z filmu "Czarna Pantera" sprawił, iż czuła się jak "wojownicza księżniczka".

Strój zaprojektowano jeszcze zanim film pojawił się w kinach, ale w maju Serena rozmawiała "Guardianowi", że kojarzy się jej właśnie z tym filmem.

"Od za każdym razem żyję w świecie pomysłowości. Zawsze chciałam być superbohaterką, to taki mój sposób na bycie nią" – mówiła w wywiadzie.

Nieczęsto zdarza się, żeby organizacja sportowa upomniała w tak ostry sposób swoją największą gwiazdę. Pojawiło się wiele głosów, że tak by się nie wydarzyło, gdyby Williams nie była czarnoskórą kobietą.

Foto: Twitter / materiały prasowe