• "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Naszym kraju spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw przy Nowym Jorku spadają według 4-dniowym rajdzie najmocniejszym od czasu stycznia 2009 r. Według południu zostaną podane informacje o zapasach paliw w USA - wskazują agenci. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach dzięki marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 51, 65 USD, po zniżce o 1, 40 USD.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 72 centy do 57, 19 USD za baryłkę.

Rosną zapasy

W Wall Street znowu mocne wzrosty. Drożeje też ropa

Inwestorzy czekają na wiadomości o zapasach paliw w USA. Analitycy oceniają, iż w ub. tygodniu zapasy ropy wzrosły o trzech, 25 mln baryłek, do odwiedzenia 410 mln baryłek.

Raport o zapasach paliw poda o 16. 30 Departament Energii USA (DoE).

We wtorek ropa w NYMEX zdrożała o trzech, 48 USD do 53, 05 USD za baryłkę. To najwyższe notowania na zamknięciu handlu w naszym roku. W styczniu surowiec w USA staniał na temat 12 proc.

Kiedy baryłka za 100 USD?

Brent w Londynie we wtorek na zamknięciu kosztowała o 20 proc. drożej niż 13 stycznia. Baryłka zdrożała o trzy, 16 USD do 57, 91 USD. - Wiele czasu zajmie, zanim koszty ropy powrócą do poziomu 100 dolarów za baryłkę - ocenia Bob Dudley, prezes BP.

Różnica notowań WTI do Brent wynosi obecnie 5, 46 USD.