Amerykańska marynarka wojenna pracuje obecnie nad futurystycznym systemem do nurkowania spośród rozszerzoną rzeczywistością. Zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi pracę nurków.

Nowa technologia nazywa się Divers Augmented Vision Display (DAVD), co przetłumaczyć można jako „wyświetlacz poszerzonej wizji nurka”. Na monitorze przed twarzą nurka wyświetlać będzie się sonarowa mapa dna, wiadomości tekstowe, diagramy, fotografie, a nawet filmy. Większa część danych ma prostować orientacje i ułatwiać podwodną nawigację.

Foto: Richard Manley/ U. S. Navy Wizualizacja mapy sonarowej wyświetlanej w hełmie

Do naszej pory nurkowanie ze ponadplanowymi zadaniami, jak np. zbadanie wraku lub wyłowienie pewnego przedmiotu wymagało długich przygotowań: omówienia dokładnie tego, dokąd coś się znajduje, jak na przykład może wyglądać i przy jakim być stanie. Informacje umieszczone tuż poprzednio oczami, „rzucone” na autentyczny widok mają usprawniać pracę.

– Nie przyczepiamy ekranu na zewnątrz hełmu, jednak umieszczamy go w środku. Daje to możliwości podobnej treści do tych, które widzieliśmy w filmach o Iron Manie – mówi Dennis Gallagher, który prowadzi skład odpowiedzialny za projekt, cytowany przez serwis marynarki Stanów Zjednoczonych.

Foto: Richard Manley/ U. S. Navy Wizualizacja modelu wraku, który może stać się wyświetlany w hełmie

W skład systemu wejdzie poniekąd system wizyjny, który umożliwi „widzenie”, nawet przy bardzo niskiej widoczności pod wodą. Prace nad hełmem mają obowiązek zakończyć się w 2017 roku.

Tagi: ciecz militaria prototypy wynalazków technologia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie