• Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku w Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin posiada nową ofertę dla kobiet

W odpowiedzi w rosyjskie sankcje wobec Zachodu premier Australii Tony Abbott określił w piątek Federację Rosyjską mianem państwa tyranizującego społeczność międzynarodową. Ostrzegł równocześnie Moskwę przed możliwością zaostrzenia zachodnich restrykcji.

Australia znalazła się na ogłoszonej w czwartek liście królestw objętych rosyjskim zakazem importu produktów spożywczych. Abbott powiedział, że sankcje Rosji będą miały nikły wpływ na australijską gospodarkę. Mimo to rząd Australii podejmie właściwe kroki, aby wesprzeć lokalnych rolników i zrekompensować im potencjalne straty - dodał premier. Szacuje się, hdy rocznie Australia eksportuje do Rosji artykuły spożywcze dzięki kwotę 370 mln dolarów.

Bruksela o rosyjskich sankcjach: straty będą mniejsze niż myśleliśmy

Misja to inwazja

Abbott zapowiedział, że jego rząd zostanie apelował do społeczności międzynarodowej o zaostrzenie sankcji nałożonych na Rosję, jeżeli ta nie wycofa swych wojsk znad ukraińskiej granicy. a mianowicie Obecnie obserwujemy koncentrację rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy. Jeżeli dojdzie do przemieszczenia wojsk, wtedy nie będzie można mówić o misji humanitarnej, będzie to inwazja - powiedział Abbott dziennikarzom w Sydney.

- Trzeba powiedzieć to klarownie: Rosja jest państwem tyranizującym. Chcę powiedzieć prezydentowi (Władimirowi) Putinowi, że jeżeli potrzebuje być postrzegany jak światowy przywódca, a nie jak na przykład międzynarodowy wyrzutek to niech wycofa swoje siły. Stań się poza granicą (Ukrainy), niech Ukraińcy rozwiążą swoje kwestie sami - mówił Abbott.

Stawia warunki

Premier dodał, że władze przy Moskwie mogą uniknąć kolejnych restrykcji pod warunkiem wykonania kilku warunków dotyczących strategii wobec Ukrainy. - Rosja może uniknąć mocniejszych sankcji jeżeli wycofa swoje moce znad ukraińskiej granicy, rozpocznie szanować niepodległość Ukrainy, przestanie ingerować w wewnętrzne sprawy tego kraju i skończy z wspieraniem prorosyjskich separatystów - wyliczył Abbott.

Australia nałożyła na Rosję sankcje w marcu po tym jak Rosja dokonała aneksji Krymu.

Moskwa odpowiada

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił w czwartek, że tej kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Starego kontynentu Europejskiej, Australii, Kanady jak i również Norwegii. Podał, że zakaz wchodzi w życie szóstej sierpnia i ma obowiązywać przez rok.

W ten sposób Rosja odpowiedziała na sankcje zastosowane w stosunku do niej przez Zachód przy związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.