W ciągu roku ceny ofertowe mieszkań z drugiej ręki wzrosły najbardziej w Sopocie jak i również Opolu, a spadły w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim - wynika z referatu serwisu nieruchomości Domy. pl i doradców finansowych Open Finance. W stolicy przemiana była niewielka.

Sprzedaż nowych mieszkań doskonała od siedmiu lat. Profesjonaliści: ceny jeszcze wzrosną

W maju br. średnie koszta ofertowe lokali na branży wtórnym najbardziej wzrosły rok do roku w Sopocie, Opolu i Gdańsku - odpowiednio: o 4 proc. do 9733 zł zbyt metr kw. mieszkania, o 3, 5 proc. do odwiedzenia 4284 zł i o 2, 6 proc. do 5822 zł. W przeciągu roku ceny ofertowe mieszkań używanych najbardziej spadły przy Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim jak i również Olsztynie.

Stolica bez zmian

W Kielcach cena metra kwadratowego mieszkania obniżyła się w maju 2014 roku kalendarzowego, wobec tego samego czasu rok wcześniej o dwóch, 5 proc. do 4229 zł. Drugi co do wielkości spadków cen był Gorzów Wielkopolski (o 1, dziewięć proc. ) - zbyt metr kwadratowy trzeba stało tam zapłacić 2857 złotych. Dalej znalazł się Olsztyn - tu ceny domów spadły o 1, 8 proc. - do 4350 zł.

W przeciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Stolicy wzrosła o 0, trzy proc. i wynosiła 8351 zł.

W Olsztynie i Bydgoszczy taniej, drożej w Gdańsku jak i również Opolu. Ceny mieszkań dzięki rynku wtórnym

Szef portalu nieruchomości Domy. pl Marcin Drogomirecki powiedział, że dziś można mówić o stabilizacji cen w dziedzinie mieszkań używanych. Nadal - jego w mniemaniu - najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, a także trzypokojowe, jeżeli można je zakupić za niewielką dopłatą.

Ceny a rynek pracy

Drogomirecki szacuje, że skala przyrostu cen mieszkań z drugiej ręki na koniec roku będzie zależała m. in. od tego, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza naszego kraju, a zwłaszcza na rynku robocie.

- Nie spodziewam się znaczącego wzrostu wartości mieszkań. Przed nami czas stabilizacji cen na rynku wtórnym. Tańsze będą lokale w starym budownictwie, o niższym standardzie. Wyższych cen należy spodziewać się w wypadku mieszkań świetnie zlokalizowanych, na temat wysokim standardzie, które konstytuują ofertę dla osób zamożniejszych - ocenił.