• Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że recesja się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe nakłady z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela boi się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jak w państwie. Po fali krytyki ogromny operator zmienia taryfy

Europejska waluta osłabiła się do dolara w poniedziałek do najniższego poziomu od czasu marca 2006 roku. Wówczas wynik spekulacji odnośnie tegoż, że Europejski Bank Centralny rozpocznie wkrótce niestandardowe operowania w celu ograniczenia zaryzykowania deflacji. Rośnie też wątpliwość, co do przyszłości Tunezji w strefie euro - pisze The Wall Street Journal.

Według przedstawicieli rynku nie pojawiły się żadne nowe powody do masowej wyprzedaży euro - pisze "The Wall Street Journal". W poniedziałek o świcie za euro trzeba zapłacić 1, 195 dolara, wówczas poniżej psychologicznej granicy.

Poranne spadki

Draghi: nogi pozostaną niskie, trzeba skupować obligacje. "Euroland zagrożony spiralą malejących cen"

Gazeta wspomina weekendowe doniesienia "Der Spiegel", który pisał, że wbrew swojemu dotychczasowemu stanowisku, rząd Niemiec jest obecnie ustawiony do wyrażenia w wypadku konieczności zgody na rozwiązanie Grecji ze strefy euro.

- Jest obawa o rozwój sytuacji politycznej w Grecji, ale niekoniecznie to mogło przyczynić się do porannego spadku wartości euro. Te wiadomości nie istnieją bowiem nowe - mierzy Richard Grace z Commonwealth Bank.

Analitycy zwracają uwagę na zdenerwowanie, które to panuje na rynku w związku z obawą na temat wprowadzenie przez EBC skupu obligacji. Taką możliwość zasygnalizował ostatnio szef EBC Mari Draghi.

Grecki parlament nie zdołał w poniedziałek wybrać w trzeciej i ostatniej próbie nowego prezydenta. Kandydat rządu na szefa państwa, były komisarz UE Stawros Dimas, nie zdołał zapewnić sobie wymaganej większości.

Konsekwencją będą przedterminowe wybory parlamentarne, w wskazane jest na zwycięstwo liczy lewicowa Syriza, domagająca się renegocjowania warunków, na jakich kraj został uratowany przed bankructwem przez Europejski Bank Kierowniczy, Komisję Europejską i MFW.

Notowania € do dolara z ostatniego miesiąca

Ostatnia aktualizacja: