Komisja Europejska przedstawiła przy czwartek kolejne zarzuty firmie Google dotyczące nadużywania przeważającej pozycji na rynku wyszukiwarki internetowych. Według służb Komisji, Google narusza unijne przepisy antymonopolowe.

Pierwsze zarzuty KE postawiła w kwietniu ubiegłego roku. Dotyczyły faworyzowania własnej porównywarki cenowej Yahoo Shopping w wynikach szukania. Komisja badała sprawę od czasu kilku lat, a zaczęło się od skargi brytyjskiego serwisu Foundem.

Google miał czas na ustosunkowanie się do zarzutów komisji. W tym czasie brukselscy urzędnicy przeprowadzili dodatkowe analizy, dzięki czemu Komisja Europejska zebrała kolejne dowody w praktyki monopolistyczne Google'a. W oświadczeniu KE czytamy:

Komisja obawia się, iż użytkownicy niekoniecznie widzą najlepsze wyniki w odpowiedzi w ich zapytania. To przynosi szkodę dla konsumentów, jest także hamulcem dla wynalazków.

Na oświadczenie Komisji Europejskiej odpowiedziało też Google:

Wierzymy, że używane przez nas innowacje i ulepszenia produktów dają większą możliwość wyboru europejskim konsumentom i przyczyniają się do rozwoju wojny. Przyjrzymy się wznowionym przez Komisję Europejską sprawom i przedstawimy naszą szczegółową riposta w ciągu najbliższych tygodni.

Już w przeszłym roku KE podnosiła, hdy Google kontroluje około 90 proc. rynku wyszukiwarek jak i również dla większości europejskich internautów jest "pierwszym wyborem", od momentu którego zaczynają przeglądanie wirtualnej sieci. Zatem algorytmy szukania stosowane przez Google mogą mieć ogromny wpływ na wówczas, jakie treści do nich trafią.

Tagi: Komisja Europejska Google Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie