Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek nowy, złagodzony dekret imigracyjny - podał Biały Dom. Dekret odrzucić obejmuje obywateli Iraku ani osób mających ważne wizy i zielone karty, które nadal będą mogły napływać do Stanów Zjednoczonych.

- Podczas gdy zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa ulepszają się i ewoluują, zdrowy rozsądek podpowiada, by ciągle dokonywać oceny systemów, dzięki których polegamy, aby chronić nasz kraj - mówił sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Nowy rozporządzenie ma wejść w życie 16 marca, co dzierży dać czas na jego bezproblemowe wdrożenie i uniknięcie chaosu na lotniskach. Utrzymuje on 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu królestw zamieszkanych w większości przez muzułmanów - Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Wprowadza także zawieszenie na 120 dni odbierania uchodźców. Jednak ci, jacy mają już zaplanowaną wycieczka, mają zostać przyjęci.

Irak został usunięty z listy krajów objętych zakazem, ponieważ rząd w Bagdadzie wprowadził nowe procedury bezpieczeństwa, m. in. bardziej rygorystyczne sprawdzanie osób ubiegających się o amerykańskie wizy i rozpadanie się danymi, a też dlatego, że kraj tenże współpracuje z USA po walce z Państwem Islamskim.

-Otrzymaliśmy zapewnienia wraz z strony irackiego rządu, iż będziemy mógł przeprowadzić nieodzowną weryfikację Irakijczyków - rzekł anonimowo wysoki przedstawiciel administracji USA.

Od zaczątku inwazji na ich państwo w 2003 roku tysiące Irakijczyków przez lata walczyło u boku amerykańskich wojowników i służyło im zbytnio tłumaczy. Wielu spośród nich przesiedliło się do USA ze względu w pogróżki związane ze współpracą z postrzeganymi jako okupanci Amerykanami.

Poprzedni zarządzenie wprowadzał 90-dniowy zakazu wjazdu dla obywateli siedmiu państwa muzułmańskich oraz 120-dniowy zakaz wjazdu dla uchodźców wraz ze wszystkich krajów. Uchodźcy wraz z Syrii jako jedyni dostali wówczas bezterminowy zakaz wjazdu. W nowym rozporządzeniu pozostali oni objęci wspólnym na rzecz wszystkich uchodźców 120-dniowym zakazem.

Pierwszy dekret antyimigracyjny został podpisany przez prezydenta Trumpa pod koniec stycznia ze skutkiem natychmiastowym, co wywołało chaos na lotniskach i wielotysięczne protesty.

- Teraz nie stanie się chaosu na lotniskach a mianowicie zapewniały dziennikarzy wysoko wzniesione źródła w administracji USA. - Osoby z ważną wizą nie będą posiadały problemów.

Biały Gmach był krytykowany za wówczas, że prace nad głównym dekretem prowadził bez naradzie z ministerstwami bezpieczeństwa narodowego oraz sprawiedliwości, jak i również spośród pominięciem Republikanów w Kongresie. Obecnie dekret ten nie zaakceptować obowiązuje, bo został uznany przez sąd za sprzeczny z amerykańską konstytucją jako dyskryminujący ze względu na religię.

Tagi: Donald Trump imigracja dekret Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie