Unijni ministrowie finansów uzgodnili we wtorek regulacje, które posiadają pomóc w walce wraz z unikaniem opodatkowania przez wielonarodowe koncerny. Dzięki nowym przepisom korporacjom ma być trudniej korzystać z różnic w regulacjach w UE i krajach trzecich.

– To co osiągnęliśmy obecnie pokazuje, że UE jest w awangardzie walki spośród unikaniem opodatkowania – mówił na konferencji prasowej przy Brukseli minister finansów sprawującej prezydencję Malty Edward Scicluna.

Chodzi o modyfikację w dyrektywie, która odnosi się do rozbieżności przy kwalifikacji struktur hybrydowych odnoszących się państw trzecich. Tzw. hybrydowe niedopasowania występują, gdy państwa mają różne przepisy tyczące opodatkowania niektórych dochodów lub podmiotów. Są one nadużywane przez wielonarodowe korporacje, by unikać płacenia podatków bądź je zaniżać.

UE ma już przepisy, które obejmują różnice w relacjach pomiędzy systemami opodatkowania przedsiębiorstw w państwach członkowskich. W tym momencie "28" będzie miała także narzędzia, aby utrudniać światowym korporacjom ucieczkę przed podatkami z wykorzystaniem tzw. struktur hybrydowych do krajów prócz UE.

– Unikanie podatkowania to problem, który to bardzo mocno dotyka rządy państw członkowskich. Dla naszej firmy te przepisy to kolejny element układanki, która ma zapewnić efektywne opodatkowanie wspaniałych firm – podkreślał wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Porozumienie ponad podatkami

Zgodnie z wypracowanym przez prezydencję maltańską kompromisem przepisy dotyczące rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych mają dotyczyć przypadków, gdy rozbieżności są wynikiem podwójnych odliczeń, rozbieżności w charakterystyce instrumentów finansowych, płatności i podmiotów lub różnic w przydziale płatności.

Wszystko to może służyć zaniżaniu opodatkowania jeżeli firma ma oddziały, firmy zależne, czy zakłady produkcyjne w wielu krajach. Wówczas opłaca jej się przemieszczać sztucznie zyski do ciebie, w którym nie będą one w ogóle bądź w sposób minimalny opodatkowane.

Przepisy jakie stosuje w praktyce UE są częścią większego procesu zmian w prawie podatkowym mającym na zamiarze ograniczenie nieuczciwych praktyk podatkowych (BEPS – ang. Base Erosion and Profit Shifting). Inicjatywa dotycząca przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków wykracza poza UE i jest koordynowana za pośrednictwem OECD.

Porozumienie królestw członkowskich przewiduje, że wraz z przepisów na razie zostanie wyłączony sektor bankowy. Komisja Europejska ma przygotować meldunek opisujący konsekwencje tego posunięcia.

Zadowolenie z osiągniętego przez ministrów kompromisu wyrazili socjaliści w PE. – Porozumienie w sprawie instrukcje przeciwko unikaniu opodatkowania ulży zlikwidować luki pomiędzy rozmaitymi systemami podatkowymi w UE oraz w krajach trzecich (... ). Dzięki temu koncerny działające przy UE i poza nią będą płaciły należne podatki w Europie – oświadczył szwedzki europoseł Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów po PE Olle Ludvigsson.

Regulacje, które są frakcją przedstawionego w październiku 2016 roku pakietu mają wkroczyć w życie od 1 stycznia 2020 roku. Państwa członkowskie będą miały okres na wdrożenie zapisów dyrektywy do prawa krajowego do odwiedzenia końca 2019 roku. Wypracowane przez ministrów porozumienie będzie przez nich formalnie zaświadczone, gdy Parlament Europejski zaopiniuje przepisy. Europosłowie nie mają prawa do proponowania modyfikacyj w obszarze podatków.

Tagi: UE Unia Europejska prawo spółka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie