• Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą robotę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do odwiedzenia pracy i pracodawcy narzekają". Nowe dane w sprawie bezrobocia

- Ludzie z polski wprawdzie żyją dłużej, ale jednocześnie nie wydłuża się ich zdolność do pracy - czytamy w uzasadnieniu do projektu prezydenta Andrzeja Dudy. W poniedziałek czerep państwa skierowała do Sejmu projekt ustawy obniżający wiek emerytalny: z 67 czasów do 60 dla dziewczyn i 65 dla facetów. Poniżej przedstawiamy główne założenia zmian zaproponowanych przez prezydenta, których koszt w czasach 2016-2019 miałby wynieść razem około 40 mld zł. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm zajmie się zamysłem. Prezydent chciałby, aby nowy-stary model obowiązywał już od momentu 1 stycznia 2016 roku kalendarzowego.

- Rynek robocie oraz system publicznej pieczy zdrowotnej w Polsce odrzucić były i nadal odrzucić są przygotowane na przedłużenie okresu aktywności zawodowej ubezpieczonych. Wysoki poziom bezrobocia, szczególnie wśród osób w stuleciu przedemerytalnym, jak również nieduża dostępność świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, uzasadniają twierdzenie, że podwyższenie wieku emerytalnego nie przyniesie zakładanych, pozytywnych efektów - czytamy dalej.

Renty i podatki według prezydenta. Zobacz, co proponuje

Dlatego, kluczową zmianą jest powrót do poprzedniego wieku emerytalnego sprzed zmian ustawowych spośród 11 maja 2012 r.. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział jeszcze w kampanii wyborczej, że jeżeli nie wykona tej obietnicy to ustąpi z urzędu.

Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 roku zgodnie spośród projektem ma przysługiwać po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 czasów dla kobiet oraz co najmniej 65 lat dla facetow.

Dodatkowym wymogiem do odwiedzenia uzyskania emerytury będzie również okres składkowy i nieskładkowy. Wynoszący odpowiednio co w żadnym wypadku 20 lat dla pań oraz 25 lat na rzecz mężczyzn.

Wysokość emerytury

O swoje świadczenia nie zaakceptować muszą jednak martwić się obecni emeryci.

Zgodnie bowiem z projektem, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego do ustalenia poziomie emerytury stosowany będzie przelicznik, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący sześcdziesięciu lat dla kobiet jak i również 65 lat dla facetow.

Ponadto jak odczytujemy w prezydenckim projekcie, emerytura nie może być mniejsza od kwoty odpowiadającej poziomie emerytury z Funduszu i okresowej emerytury kapitałowej przysługującej w dniu poprzedzającym zdobycie wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat.

Ostre cięcia dla prezesów. "Najlepsi menadżerowie odpłyną"

Nadzór Rady Ministrów

Zgodnie z propozycją prezydenta zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1-wszą stycznia 2016 roku.

Po ich wejściu, co trzy lata, Rada Ministrów ma dokonywać przeglądu operowania systemu emerytalnego i przekłada Sejmowi informację o rezultatach obowiązywania ustawy.

Taka informacja ma być przekładana do dnia 31 października w następnym roku kalendarzowego.

Łączny koszt zmian wprowadzonych projektowaną ustawą wyniesie za czasach 2016-2019 około 40 mld złotych.

ZOBACZ PLAN USTAWY WS. WIEKU EMERYTALNEGO AUTORSTWA PREZYDENTA