Studenci i doktoranci do 20 października mogą starać się o kredyt studencki. Jest to najbardziej preferencyjna pożyczka w Polsce - część odsetek spłaca państwo, an absolwenci, którzy uzyskają wzorowe wyniki, mogą liczyć dzięki umorzenie nawet połowy długu. Od przyszłego roku odmienią się zasady przyznawania pożyczek.

Kredyt studencki to niskooprocentowana pożyczka, której frakcja kosztów pokrywa budżet was.

W okresie trwania studiów koszt kredytu kosztuje 0 procent, an mus spłaty zobowiązania zaczyna się dopiero po 2 latach od zakończenia nauki. Wzięcie pożyczki na edukację możemy uzyskać w kilku bankach (PKO BP, Bank Pekao, BPS lub SGB-Bank - dwa ostatnie udzielają ich wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Kredyt studencki wydaje się być wypłacany w comiesięcznych transzach przez 10 miesięcy przy roku (nie ma wypłat w okresie wakacji). Studenci we wniosku wybierają wysokość transzy, która może wynieść 400 zł, 600 zł, 800 zł lub tysiąc zł.

Koniec wypłat następuje po ukończeniu atelier.

Nowe zasady

Obecnie o kredyt mogą się starać osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25. roku życia.

- To

Rośnie cyfra "edukacyjnych dłużników". Mają w celu oddania ponad 16 milionów

jednak już niedługo się zmieni. Od początku spodziewanego roku tę kwestię zostanie regulowała nowa ustawa. Zapisano w niej, że w przypadku wnioskowania o kredyt studenciak nie może mieć ukończonych 30 lat. Dzięki temu na temat taki kredyt będzie miał szansę starać się również ktoś, kto zaczął studia po 25. roku życia, lecz nadal ma mniej niźli 30 lat - tłumaczy Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander.

Zmienić dzierży się też termin składania wniosku. W tym roku można go złożyć od czasu 15 do 20 października - od 2019 roku będzie to możliwe przy dowolnym momencie roku.

Kto może uzyskać pożyczka?

Kredyt studencki może uzyskać każdy student wyższej uczelni zarówno publicznej, jak na przykład i prywatnej, niezależnie od czasu trybu studiów: dziennego, wieczorowego i zaocznego. Złożenie wniosku o kredyt może nastąpić już w momencie ubiegania się o przyjęcie w studia, również studia doktoranckie.

Jednym z postulatów uzyskania kredytu jest limit dochodów na członka bliskich. W roku akademickim 2018/2019 limit wynosi 2, pięć tysiąca złotych netto.

Chętnie pracują, mało wydają. Portfel polskiego studenta

Warunkiem jest też zapewnienie zabezpieczenia kredytu. Z definicji kredyt poręczają rodzice. O ile ich dochody są zbytnio niskie, to poręczenie być może zapewnić Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji jak i również Modernizacji Rolnictwa.

Studenci, którzy mają dobre efekty w nauce, mogą liczyć na umorzenie części kredytu. Najlepszy 1 procent studentów w danym roku otrzymuje możliwość spłaty tylko połówki długu.

5 % najzdolniejszych żaków może oczekiwać umorzenia 35 procent długu, a pierwsze 10 % - jednej piątej zadłużenia.

Jak ocenia Bartosz Turek z Open Finance, pożyczkę studencką warto wziąć pod rozwagę, nawet jeśli jej nie żądamy. Przede wszystkim ze względu w bardzo niskie koszty kredytów, które i tak musimy ponieść dopiero po 2 latach po zakończeniu studiów.