• Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Czechami w pięć godzin. Jest umowa na ostatni odcinek A1

W piątek ruszają przygotowania do rozbudowy 16-kilometrowego fragmentu autostrady A2 stanowiącego południową obwodnicę Poznania. Jezdnia zostanie powiększona do trzech pasów w obu kierunkach. Kierowcy poszerzonym odcinkiem pojadą pod koniec r..

Pierwsze prace na obwodnicy ruszą w piątek wieczorem. Drogowcy rozpoczną odgradzanie terenu na obwodnicy, w którym będą prowadzone operacje. Wytyczane będą tymczasowe pasy włączania się do obrotu oraz tak zwane przewiązki na węzłach Poznań Komorniki oraz Poznań Luboń.

Utrudnienia dla kierowców

Prace przygotowawcze będą prowadzone poprzez pierwsze dwa weekendy marca. W tym czasie kierowców czekają następujące utrudnienia:

Węzeł Poznań Komorniki:

- od 1. 03 od godz. 20. 00 do 4. 03 do odwiedzenia godz. 6. 00. Pojazdy będą się poruszały wyłącznie pasem wolnym na jezdni południowej (kierunek Warszawa),

- od 8. 03 od godz. 20. 00 do 11. 03 do odwiedzenia godz. 6. 00. Pojazdy będą się poruszały wyłącznie pasem wolnym na jezdni północnej (kierunek Świecko).

Nowe zasady ruchu. Znaki znalazły się już w kilku miejscowościach

Węzeł Poznań Luboń:

- od 1. 03 od godz. 20. 00 do czterech. 03 do godz. sześć. 00. Pojazdy będą się poruszały tylko pasem wolnym na jezdni południowej (kierunek Warszawa),

- od czasu 8. 03 od godz. 20. 00 do jedenaście. 03 do godz. 6. 00. Pojazdy będą się poruszały tylko pasem wolnym na jezdni północnej (kierunek Świecko).

Prace między Węzłem Poznań Zachód zaś Węzłem Poznań Komorniki:

W dniach 4-15 marca będą czynne dwa pasy ruchu, pojazdy z pasa szybkiego będą jechały pasem wolnym, a pojazdy z pasa wolnego pasem awaryjnym.

Trzeci pas na A2

Faktyczny start rozbudowy autostrady z użyciem ciężkiego sprzętu ma się zainicjować 18 marca.

Trzeci pas ruchu w będzie dobudowany na odcinku od węzła Poznań Krzesiny do węzła Poznań Zachód. 1-wszy etap prac ma opierać się na poszerzeniu jezdni, a także na wzmocnieniu istniejącej nawierzchni, wymianie oświetlenia i barier ochronnych. Zakończenie tegoż zakresu robót przewidziano na grudzień tego roku.

W pierwszej połowie przyszłego roku zostaną rozbudowane i dobudowane nowe ekrany akustyczne oraz zainstalowanych będzie 10 tablic informacyjnych. Inwestycja warta 200 mln zł pozostanie ukończona w czerwcu 2020 roku. Głównym wykonawcą robót jest wyłonione w publicznym przetargu konsorcjum A2Route.

- Dobrą wiadomością przede wszystkim dla kierowców jest to, że najważniejszy zakres robót, czyli dobudowa trzeciego pasa zrealizowana zostanie o pół roku szybciej, niż oryginalnie zakładaliśmy i zostanie zakończona w tym roku - powiedziała na środowej konferencji prasowej rzecznik Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska.