Najem mieszkań w Polsce okazuje się coraz popularniejszy. Motywów może być kilka, zarówno drogie w zakupie posiadłości, jak i potrzeba potężniejszej niezależności. Przez ostatnie pięć lat liczba najemców podwoiła się - wynika wraz z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Z szacunków banku wynika, że dzierżawców, którzy za przysłowiowy kalenica nad głową płacą rynkowy czynsz jest 1, 6 mln.

W ten sposób swoje potrzeby mieszkaniowe realizuje 4, 3 proc. obywateli. Jeszcze pięć lat temu (2009 rok) najemcy stanowili tylko 2, 2 proc. społeczeństwa. Ten wzrost to zatem ok. 800 tys. osób - odczytujemy.

Ile do Zachodu?

A jak Polska wypada pod tym względem na tle Europy? „Dane Eurostatu pokazują, że po 2013 roku z najmu na zasadach rynkowych korzystało aż 38, 9 proc. Niemców. To dziewięć razy więcej niż nad Wisłą. Porównując jednak wyniki dzięki poziomie krajowym, wyższe wyniki niż Niemcy notują wyłącznie Szwajcarzy. Ponad połowa z nich wynajmuje mieszkania dzięki zasadach rynkowych. Taki stan sprzyja mobilności społeczeństwa – obywatele szybko i swobodnie mogą zmienić miejsce zamieszkania stosownie do potrzeb (np. rozwój rodziny lub poprawka miejsca pracy)” - wskazują analitycy.

Na drugim biegunie są kraje tak zwane. nowej Unii. Najmniej dzierżawców znaleźć można na Litwie, w Rumunii, na Malcie i w Chorwacji (poniżej 2 proc. obywateli).

Źródło: Lion's Bank Ilu Polaków to klienci?

Więcej, ale z jakiego powodu?

Rynek najmu wzrasta, gdy sprzyjają temu powodów. W Polsce gorsze lata na rynku kupna zbytu nieruchomości sprzyjały rozwojowi sektorze najmu.

Dom na Wynajem także w Krakowie. Start w 2016 roku kalendarzowego

„Przypomnijmy, że przy 2009 roku doszło w celu załamania rynku kredytowego, a później przez kolejne okres ceny mieszkań spadały (do końca 2012 roku). W efekcie najemcy zyskiwali argument, aby nie kupować nieruchomości, bo ich ceny spadają lub najzwyczajniej w świecie banki nie zaakceptować dały kredytu potencjalnym nabywcom, a więc stali się oni najemcami. W pozostałych latach coraz niższe stopy procentowe stymulowały i wciąż stymulują popyt na domu – także nabywane przy celach inwestycyjnych, co rozszerza ofertę na rynku wynajmu” - czytamy w analizie.

Co ciekawe, fakt, że kredyt jest dziś rekordowo tani, a więc czynsz najmu z nawiązką powinien pokryć koszt zaciągniętego długu, wcale nie zdaje się wystarczająco mocnym argumentem, aby z najemcy zmienili się we właścicieli.

Ważnym powodem może stać się tu niechęć do zadłużania się na 20 – 40 lat lub fakt, iż rekordowo dziś tanie forex w perspektywie kilku czasów zdrożeją - podkreśla Lion’s Bank.

Podłoże: Lion's Bank A jakim sposobem jest w Europie?