• "Biznes dla Ludzi". Odwołany american airways - jakie mamy prawa?
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Modyfikacje w związku z RODO
  • "Biznes dla Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Egzekucja komornicza to zazwyczaj ostateczność. Komornik ma za zajęcie odzyskać, jak najwięcej na rzecz wierzycieli. Okazuje się jednakże, że ma on też pewne ograniczenia w własnej działalności. W programie "Biznes dla ludzi" pytamy, jak może komornik, ile ma obowiązek nam zostawić pieniędzy dzięki życie, czy zostaniemy bez grosza.

Jak podkreślił Tomasz Fornalski z Izby Komorniczej w Lublinie, prawo przewidują pewne ograniczenia odnośnie do egzekucję komorniczą "ze aspektów humanitarnych i społecznych".

- Aby zostawić konkretne środki dla dłużnika jak i również jego rodziny, żeby miał środki na minimum egzystencji. Przepisy mówią o tymże, że wynagrodzenie podlega egzekucji po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy.

Jeśli chodzi o egzekucje świadczeń alimentacyjnych, to honorarium podlega egzekucji w poziomie 60 proc., nie dzierży tu kwoty minimalnej nieograniczonej od

Chcesz wynająć mieszkanie? W "Biznesie na rzecz ludzi" wyjaśniamy, jak sprawić to bezpiecznie

egzekucji, a jeśli chodzi o różne sprawy, komornik ma upoważnienie zająć wynagrodzenie w wysokości 1/2. Ale tutaj suma wolna od egzekucji wówczas kwota minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 1750 zł brutto - zaznaczył specjalista.

Inne ograniczenia

Ograniczenia dotyczą także egzekucji świadczeń emerytalno-rentowych. Komornik może zarezerwować 60 proc. emerytury lub renty na poczet alimentów, a w innych przypadkach tylko 25 proc.

Z kolei w sytuacji egzekucji z konta a mianowicie popularnego ROR - kwota wolna od egzekucji wówczas trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie jest to ok. 12 tys. zł. - Jeżeli więc mamy takie założenie, iż zarabiamy 5 tys. zł, 2, 5 tys. chlebodawca potrąca komornikowi, to następne 2, 5 tys. jest dla nas - akcentuje Fornalski. Pieniądze z konta możemy wybierać do poziomie krótko mówiąc 12 tys. zł.

A co, jakim sposobem przekroczymy tę kwotę na kilku miesiącach? - Na nieszczęście przepisy w tym przedmiocie milczą. Apelujemy o modyfikację tych przepisów - akcentuje ekspert.