• "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy redukcja stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • Zmiany po PIT, ale z warunkami
  • Coraz mniej czasu w rozliczenie PIT
  • Spór w rządzie o pomysł resortu finansów. "Ryzykowne rozwiązanie"

Nawet 46 mld zł rocznie mogą pozbawiać lokalny budżet korporacje unikające płacenia podatku CIT, wynika wraz z raportu dla Komisji Europejskiej, na który powołuje się "Gazeta Wyborcza". "Optymalizacją" trudnią sie głównie zagraniczne holdingi.

Nowoczesna odsłania karty. "PIT, CIT i VAT po 16 procent"

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ujawniło, że ponad 340 międzynarodowych firm przez lata korzystało spośród dogodnych umów z luksemburskim fiskusem, które redukowały dywanom podatek CIT - niekiedy nawet poniżej 1 proc. Odbywało się to kosztem innych krajów UE, które traciły wpływy podatkowe.

Miliardy strat

KE zamówiła raport u kilkunastu ekspertów podatkowych, w tym prof. Dominika Gajewskiego z SGH.

Oszacowali oni, że was członkowskie UE mogą ronić rocznie na działaniach międzynarodowych holdingów równowartość 500 mld zł. To pieniądze, które firmy na skutek sztucznego, często nielegalnego generowania nakładów pieniężnych, zamiast wpłacać do budżetów państw, zatrzymują dla siebie.

Katarczycy stracili miliardy w kilka dni. Za pośrednictwem Volkswagena

Polska przez takie działania – jak na przykład wynika z raportu – traci rocznie ok. 46 mld zł. Dla zestawienia – 38 mld zł kosztuje utrzymanie całej armii w 2015 r. Natomiast roczne wpływy budżetu spośród podatku CIT wynoszą trochę ponad 28 mld złotych.

- Płacenia datków unikają głównie międzynarodowe przedsiębiorstwa, uderza to pośrednio przy polskie firmy - mówi "Wyborczej" prof. Dominik Gajewski, ekspert w budowaniu strategii przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania.

Jak z naszym walczyć?

Jak pisze „GW” komisja nie wydała jeszcze żadnych zaleceń. Nasze Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę spośród nadużyć, ale nie pragnie rozmawiać o ich skali. Twierdzi, że nie zna szczegółów metodologii zastosowanej po unijnym raporcie.

- Agresywna optymalizacja podatkowa wydaje się być jednym z największych zagrożeń polskiej gospodarki - ocenia dr Irena Ożóg, była wiceminister finansów.

Gajewski w „GW” podpowiada ministerstwu, by do walki spośród unikającymi płacenia podatków firmami stworzyło specjalną grupę urzędników wydzieloną ze struktur skarbówki.

- Być może nasi kontrolerzy w głównym roku działania "polegną" w starciu z prawnikami korporacji. Może się nawet ośmieszą. W drugim będzie ciut lepiej, ale nadal słabo. Ale w piątym r. będą się nas bali - mówi Gajewski. a mianowicie Po kilku latach może powieść się odzyskać 15-20 proc. z tych kwot, które dziś nam umykają. Być może się wydawać, że to niewiele, ale to pozostaną miliardy złotych - daje.