• Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma zamiar na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Program Rodzina 500 plus zostanie uruchomiony najpóźniej w kwietniu - zapowiedziała premier Beata Szydło i dodała, hdy projekt został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Rząd daje sobie dzięki nie 20 dni. W następnej kolejności projekt trafi do naradzie społecznych.

Rząd w komplecie. Prezydent powołał ministra energii

Ważny projekt

- Chcemy, aby wzór był szeroko konsultowany, czekamy na każdy głos. 21 stycznia kończymy konsultacje społeczne, do 2 lutego nastąpi przyjęcie go przez rząd i skierowanie do parlamentu, tam po około czterech tygodniach nastąpi podpisanie ustawy, program najpóźniej zostanie uruchomiony w kwietniu. Wtedy zacznie się zbieranie aplikacji jak i również wypłata środków - oznajmiła Szydło.

- Zechcemy, żeby to był program dobry, żeby był wydajny, żeby był wykorzystywany wraz z korzyścią dla polskich rodzin. I mamy nadzieję, iż nie tylko będzie wspierał rodziny, ale że więcej dzieci w Polsce stanie się się rodziło - rzekła premier.

Dwa elementy

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła w trakcie konferencji prasowej, że to bardzo istotny projekt dla rządu jak i również polskich rodzin.

- Polskie rodziny czekają na ten projekt. Taki wybór systemowe, które będzie stanowić niesłychanie ważny element polityki domowej, którą będzie prowadził PiS - mówiła Rafalska. - Z programu 500 plus skorzysta ponad 2 mln polskich rodzin, a ponad 3 mln polskich dzieci może otrzymać świadczenie wychowawcze.

Podkreśliła, że wzór ustawy zawiera dwa składniki. Pierwszy dotyczy "pomocy was o charakterze socjalnym, który to opiera się o zapoczątkowane kryterium dochodowe" i wypłacany będzie na pierwsze milusiński; starać się będą o nie mogły rodziny o małych dochodach. Drugi "element pomocy, jest adresowany bez kryterium dochodowego do każdej krajowej rodziny" z dwójką jak i również więcej dzieci.

- Chciałabym, żeby równowaga przy tej dyskusji, debacie ogólnej koncentrowała się na całości projektu, nie tylko na tym elemencie socjalnym, który równocześnie jest wspierany przez ustawę o pomocy społecznej - zaznaczyła.

Na pierwsze dziecko świadczenie zostanie przysługiwało tylko wówczas, podczas gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 złotych, a na rzecz rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością - 1200 zł.

Rafalska zapewniła, że w rządowym projekcie nie zaakceptować będzie korekty związanej z wprowadzeniem dodatkowego kryterium dochodowego dla osób, które posiadają doskonałą sytuację materialną.

Stracą zasiłki

Rafalska opowiadała również, że część ludzi po otrzymaniu 500 zł na dziecko straci upoważnienia do korzystania z form pomocy społecznej. Dodała, iż celem programu jest naturalnie to, żeby część rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej.

- Niesłychanie często pojawia się informacja i obawa o to, że część osób, która otrzyma to wsparcie (500 zł na dziecko - red. ), z powodu poprawienia swojej sytuacji dochodowej starci uprawnienia do używania z form pomocy społecznej. Rzeczywiście, tak się będzie. Jednym z celów własnego wsparcia rodziny, naszej wsparcia państwa w wychowaniu najmłodszych jest to, żeby cząstka rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej. Jeśli rodzina w tym systemie wsparcia tkwi 10 czy piętnasty lat, to jest wówczas porażka pomocy społecznej a mianowicie powiedziała.

- Jeśli nasza ustawa będzie osiągać cenę budżet państwa w układzie rocznym 22 mld zł, w 2016 r. a mianowicie 16 mld zł, to liczymy na to - wszystkie analizy to wykazują - że największy wzrost dochodowości wystąpi w rodzinach o najniższych dochodach a mianowicie powiedziała.

Nie zamierzamy żadnych zmian, jeśli rozchodzi ulgę podatkową na maluch - poinformowała na konferencji minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ulga na dziecko zostaje

Rafalska była pytana, czy rząd zamierza wyżywić ulgę podatkową na maluch. - Jeśli chodzi o ulgę podatkową, nie zamierzamy żadnych zmian. Ulga pozostanie - powiedziała.

Obecnie rodzina z jednym młodym może maksymalnie odliczyć po zeznaniu podatkowym 1 tys. 112, 04 złotych; wraz z dwójką dzieci - dwa tys. 224, 08 zł; z trójką - czterech tys. 224, 12 złotych; z czwórką - sześć tys. 924, 12 zł, a z pięciorgiem a mianowicie 9 tys. 624, 12 złotych.

Rodzice konkretnego dziecka mogą skorzystać spośród ulgi, jeżeli ich dochód nie przekracza 112 tys. złotych rocznie. Ponadto podatnik, który płaci za niewielki podatek, by odliczyć kompletną ulgę, może otrzymać przełom kwoty stanowiącej różnicę pośród przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Ruch nie powinna przekroczyć łącznej ilości zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne jak i również zdrowotne.

Podłoże: TVN24 BiS Tak prezentuje się harmonogram prac nad Systemem 500+