• Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan dzięki dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" przede wszystkim. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Deficyt budżetu was za rok 2018 wyniósł 10, 4 miliarda złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. W okresie od stycznia do grudnia dochody wyniosły 380, 1 miliarda złotych i były wyższe na temat 8, 5 procent od momentu uzyskanych w roku przeszłym, a wydatki budżetu państwa wyniosły 390, 5 miliarda złotych, czyli 98, trzy procent planu.

"To najniższy deficyt budżetowy od momentu 1998 roku, o 14, 9 miliarda złotych mniejszy niż w roku przeszłym. Wynik ten jest rezultatem przestrzegania dyscypliny budżetowej, dobrej koniunktury gospodarczej i pożądanej sytuacji na rynku roboty, zarówno pod względem przyrostu zatrudnienia jak i płac, która pozytywnie wpłynęła w dochody budżetu państwa" - stwierdziła, cytowana w komunikacie, minister finansów profesor Teresa Czerwińska.

Ustawa budżetowa na 2018 rok zakładała, że deficyt wyniesie więcej niż 41 mld zł.

Wzrost dochodów podatkowych

Zgodnie z danymi MF zyski podatkowe w 2018 roku wyniosły 349, 9 mld zł i były lepsze o 18, 2 mld zł względem ustawy budżetowej na 2018 rok.

Bruksela obniża prognozy rozwoju Polski. Ale jak i również tak będziemy w czołówce

"Główną przyczyną były lepsze wpływy z podatku VAT" - wskazała szefowa MF.

W 2018 roku są one szacowane na 176, 9 mld zł, wówczas o 18, 4 mld zł więcej wobec roku ubiegłego i o ponad 8, 9 mld zł więcej w stosunku do odwiedzenia kwoty zapisanej w ustawie budżetowej na 2018 dwanaście miesięcy.

Wpływy z datku akcyzowego wyniosły w przeszłym roku 72, 1 mld zł, CIT - 34, 8 mld zł, zaś PIT - ok. sześcdziesięciu mld zł. Natomiast zyski z tytułu nowego podatku od niektórych instytucji skarbowych wyniosły 4, 5 mld zł.

"Wzrost dochodów podatkowych budżetu państwa wydaje się być, obok dobrej sytuacji makroekonomicznej, również wynikiem wprowadzenia zbioru działań uszczelniających system podatkowy i wdrażania nowych rozwiązań w ramach analizy danych. Funkcjonowania te dotyczyły głównie regionu podatku VAT, gdzie przy znaczny sposób ograniczono straty budżetu państwa z tytułu oszustw oraz unikania opodatkowania. Widoczne są również efekty w toku uszczelniania, ograniczenia agresywnej optymalizacji podatkowej i wzrostu compliance w obszarze datku CIT" - wskazała minister Czerwińska.