Największa piwowarska przedsiębiorstwo na świecie, AB InBev zgodziła się kupić jednego wraz z swoich największych rywali, koncern SABMiller za około 68 mld funtów. Po anonsie tego porozumienia, do podpisania transakcji pozostały już tylko formalności, a powstała korporacja będzie kontrolowała jedną trzecią produkcji piwa na całym świecie.

AB InBev, który ma marki znanych piw np. Budweisera, Stella Artois, lub Corona zapłaci 44 funtów za akcję, poinformowały spółki we wtorkowym oświadczeniu. W mocy transakcji w dobrobyt AB InBev wejdą też marki Peroni i Grolsch, dając mu skutkiem tego rewizję nad połową akcji SABMiller.

Inwestorzy reagują na dzisiejsze doniesienia. Z początku poniedziałkowych notowań akcje SABMiller na londyńskiej giełdzie rosną na temat prawie 9 proc.

Źródło: stooq. pl Akcje SABMiller w ostatnich trzech dniach

To może być największa transakcja dotycząca brytyjskiej firmy w historii.

Przyspieszenie

Po latach spekulacji negocjacje zdobyły realnych kształtów pod wpływem spowolnienia w ważnych gospodarkach Chin oraz Brazylii. Niewątpliwym bodźcem był również 20-procentowy spadek akcji SABMiller w ostatnich miesiąca, co stwarzało warunki do obniżenia wydatków transakcji.

Eksperci potwierdzają, że ewentualne połączenie gigantów wzmocni ich pozycję w Ameryce Południowej i Meksyku, które pozostają jednymi z najbardziej dochodowych rynków.

Do finalizacji transakcji brakuje jednak jeszcze kilku kwestie formalne.

Zgodnie z nakazami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, AB InBev ma termin do godz. 17 w najbliższą środę, by dostarczyć formalną ofertę. Ale firmy będą czyniły starania o przedłużenie terminu do 28 października. Jak argumentują, żeby mieć więcej czasu na sformalizowanie umowy.

Polacy nawarzyli piwa. Najwięcej od dekady

Istnieją jednak pewne zapisy na wypadek niepowodzenia akwizycji. AB InBev zgodził się zapłacić trzech mld dol. w przypadku, gdyby nie udało się uzyskać zgody od organów regulacyjnych i akcjonariuszy w przejęcie SABMiller.

Nowe firma zostanie utworzone w Belgii.

Znane w Polsce

Obie firmy posiadają po swoim portfolio marki, które znają polscy miłośnicy złotego trunku.

W kieszeni SABMiller, którego akcje znajdują się w posiadaniu rodziny Kulczyków, znajdują się m. in. marki Tyskie, Lech, Żubr, Dębowe, czy Pilsner. Natomiast do najbardziej znanych nad Wisłą marek AB InBev należą piwo Beck's, Budweiser, czy Franziskaner.