• Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Zbyt postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, hdy Grecja nie odstąpi od reform

Po przedyskutowaniu wniosku Banku Grecji Europejski Bank Centralny postanowił udźwignąć finansowanie ratunkowe dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA) na poziomie ustalonym 26 czerwca - głosi poniedziałkowy komunikat Rady Prezesów EBC.

EBC zamroził 26 czerwca wsparcie finansową dla Aten w stopniu 89 mld euro. Bank Grecji (bank centralny) zwrócił się do EBC wraz z wnioskiem o zwiększenie owego pułapu o 3 mld euro - pisze EFE, powołując się na publikatory, ponieważ EBC nie ujawnił, o jaką pomoc zabiegały Ateny.

Ważna decyzja

Zarząd EBC podjął rezolucję w tej sprawie podczas telekonferencji, zorganizowanej po niedzielnym referendum, w którym Grecy odrzucili propozycje wierzycieli. Kredyty ELA mogą zostać przekazane tylko wtedy, gdy EBC otrzyma wystarczający zastaw od momentu Grecji - zastrzegł pula.

Lewandowski zdumiewany Grecją: nikt się nie zaakceptować spodziewał takiego wyniku referendum

"Sytuacja finansowa Grecji posiada poważny wpływ na greckie banki, ponieważ zastaw, jakim się posługują, opiera się w znacznym stopniu dzięki greckich obligacjach rządowych" - głosi komunikat. "W naszej sytuacji Rada Prezesów zdecydowała dzisiaj, że zweryfikuje rynkową wartość aktywów, jakie Pula Grecji przyjmuje za ELA" - czytamy w komunikacie.

Co w praktyce?

Oznacza to, że EBC de facto bardzo zaostrzył warunki, na jakich przyznaje finansowanie ratunkowe dla greckiego sektora bankowego - pisze AFP. Bank centralny Cypru może emitować pieniądze dzięki wsparciu ELA, pod zastaw m. in. obligacji rządowych, których realna wartość upada w nawiązaniu z sytuacją finansową kraju - wyjaśnia AP.

Rada Prezesów zapewniła też w komunikacie, iż "bacznie śledzi sytuację dzięki rynkach finansowych oraz do niej potencjalne implikacje dla uprawianej (przez EBC) polityki monetarnej oraz skutki ryzyka na rzecz stabilności cen w zonie euro".

EBC zaznacza: "Rada Prezesów zdeterminowana jest użyć wszelkich instrumentów, które to dostępne są w obrębie jej mandatu".

Tylko spokojnie

Bank z rezydencją we Frankfurcie stara się uspokoić rynki, które za sprawą tego rodzaju zapewnieniom, powtarzanym od dłuższego czasu, zareagowały w poniedziałek stosunkowo spokojnie na wynik greckiego referendum.

- Słusznie lub nie, ale rynek pokłada wielkie zaufanie w tymże, że Europejski Bank Centralny dysponuje teraz większą ilością mechanizmów obrony strefy € niż w latach 2011 - 2012 - rzekł w poniedziałek szef oddziału globalnych strategii funduszu Standard Life Investments Andrew Milligan.

Poniedziałkowy komunikat EBC oznacza de facto, hdy greckim bankom grozi a mianowicie jak pisze AP - "uduszenie z braku gotówki", której pilnie potrzebują, by zaopatrzyć bankomaty w najbliższych dniach. Co więcej, notowania greckich papierów dłużnych spadną zapewne jeszcze niżej, gdyż agencja ratingowa Fitch ogłosiła w poniedziałek, że zagrożenie wyjścia Grecji ze strefy euro "wzrosło dramatycznie" na referendum.

Dziennik Watykanu: referendum w Grecji okazją, by zmienić UE. Należy skończyć z Europą elit

Greckie banki, nieczynne od ubiegłego poniedziałku, zostaną zamknięte jeszcze we wtorek i środę, a dzienny limit wypłat z bankomatu zostanie utrzymany na poziomie 60 euro - poinformowała szefowa związku greckich instytucji bankowych Luka Kaceli.

Nieprzerwanie

EBC od kilku miesięcy udostępnia greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywanie depozytów bankowych przez Greków, którzy obawiają się załamania programu finansowego.

Już po piątek Kaceli przyznała, hdy banki w Grecji mogą mieć zapewnioną płynność tylko do poniedziałku, pod postacią rezerwy rzędu 1 mld euro. Opony ELA mają fundamentalne przesłanie dla greckiego systemu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród mnóstwo zagrożeń, przed jakimi stoi Grecja.

Dlatego Pula Grecji zwrócił się już w niedzielę wieczorem do EBC z prośbą na temat zniesienie limitu kredytów ratunkowych zapewniających płynność greckiemu sektorowi bankowemu.

Jak aczkolwiek informowały ostatnio źródła po EBC - jego zarząd jest coraz bardziej krytycznie usposobiony do finansowania za pośrednictwem ELA.